Wraz z rozwojem technologii i upowszechnieniem się internetu niemalże każdy aspekt życia przekształca się i przenosi do wirtualnego świata. To samo dotyczy również bankowości. Kiedyś zlecanie przelewów na blankietach i długie kolejki w placówkach bankowych były codziennością. Dziś z dnia na dzień zmniejsza się liczba oddziałów stacjonarnych, a wizyta w placówce to mgliste wspomnienie. Jakie są plusy i minusy cyfryzacji banków?
Bankowość internetowa
Banki na przestrzeni ostatnich lat w zadziwiająco szybki sposób zaadaptowały się do cyfrowej rzeczywistości tworząc bank online składający się z portalu internetowego oraz aplikacji mobilnej. Strony internetowe w banku pozwalają obecnie na załatwienie niemalże każdej sprawy, które jeszcze kilka lat temu wymagały wizyty w oddziale. Zarówno założenie konta jak i jego bieżąca kontrola jest możliwe z poziomu przeglądarki poprzez złożenie odpowiedniego wniosku online i zalogowanie się na panel użytkownika. Najnowszym trendem są aplikacje mobilne dostępne na smartfonach. Telefony stały się nieodłącznym elementem codzienności, dlatego też dostęp do banku za ich pomocą staje się coraz bardziej popularny.
Korzyści internetowego banku
Przeniesienie świata finansów do sfery online przede wszystkim wpłynęło pozytywnie na szybkość i płynność załatwiania spraw. Dzięki takiemu rozwiązaniu zapomnieć można o wizytach, a tym bardziej kolejkach w oddziałach stacjonarnych, a każda sprawa to kilka kliknięć w zaciszu domowym. Zlecanie przelewów poprzez aplikacje mobilną pozwala bardzo szybko rozliczać się z innymi i nie trzeba już pamiętać, by zrobić to później. W przypadku pytań i problemów oprócz infolinii banki posiadają też chaty tekstowe i video, za pomocą których odpowiedzi na nurtujące klienta pytania pojawiają się w przeciągu kilku chwil. Dodatkowo banki udostępniają również opcje płatności przez telefon, a to wiąże się z brakiem konieczności pamiętania o karcie płatniczej.
Jakie zagrożenia wiążą się z mobilną bankowością?
Niestety każda innowacja oprócz ułatwienia życia niesie za sobą również nowe ryzyka, których należy być świadomym. Posiadanie loginu i hasła pozwala na dostęp do banku i dokonywania różnych operacji, dlatego należy być bardzo ostrożnym przy wpisywaniu tych danych. Internetowi oszuści znajdują coraz to nowsze sposoby dostania się do nie swoich kont. Jedną z najczęściej używanych ostatnio metod na wyłudzenie danych do logowania jest tzw. phising – czyli podszywanie się pod osobę lub instytucję. Wyłudzający często wysyłają maile lub wiadomości łudząco podobne do tych, które dostajemy na co dzień, jak np. faktura za usługi telekomunikacyjne, w treści których zachęcają do pobrania pliku, będącego w rzeczywistości oprogramowaniem przechwytującym dane do logowania. Inna metoda to np. podszywanie się pod znajomego na facebooku i wysyłanie wiadomości z prośbą o szybkie wejście na link przez niego wysłany, który również może przejąć dane.
Jak uniknąć zagrożeń?
Najważniejsze to stosowanie internetowej „higieny”. Starajmy się nie logować na nieznanych urządzeniach (np. komputery firmowe). Inny sposób to stosowanie dwustopniowej weryfikacji, w której wykonanie operacji na koncie wymaga autoryzacji np. poprzez kod dostępny na telefonie. Nie otwierajmy też nigdy linków bez wcześniejszego sprawdzenia źródła, Te sposoby sprawią, że bank online będzie wygodną i przyjemną formą zarządzania finansami.
Dodaj komentarz