W obecnych czasach coraz więcej osób decyduje się na zakup własnego lokalu mieszkalnego, domu lub mieszkania. W tym przypadku możliwości zakupu są dwie. Tego rodzaju obiekty mieszkalne są sprzedawane albo na rynku pierwotnym albo na rynku wtórnym. Wiele osób zastanawia się, co oznacza rynek pierwotny. Warto się tego dowiedzieć.

Czym jest rynek pierwotny?

Zakup na rynku pierwotnym różnych rodzajów nieruchomości najczęściej realizowany jest od dewelopera. Jednak zdarzają się również sytuacje, że sprzedawcą jest spółdzielnia mieszkaniowa. Na rynku pierwotnym dostępne są przede wszystkim nowe lokale, które są tuż po wybudowaniu i nikt w nich jeszcze nie mieszkał. Są one dostępne do własnej aranżacji, co jest bardzo dobrym rozwiązaniem dla wielu osób. Oprócz tego zakup lokalu mieszkalnego od dewelopera bardzo różni się od zakupu od osoby prywatnej. Warto zwrócić szczególną uwagę na ten aspekt.

Nieruchomości na rynku pierwotnym

Na rynku pierwotnym dostępne są bardzo zróżnicowane lokale mieszkalne. Wśród nich można przede wszystkim wymienić standardowe mieszkania, jednak bardzo często dostępne są również bliźniaki lub szeregowce. Oprócz tego na rynku pierwotnym można znaleźć w sprzedaży również domy jednorodzinne. W tym przypadku wybór jest dość szeroki, dlatego warto wybrać dla siebie najlepszy lokal mieszkalny pod kątem własnych potrzeb oraz preferencji. Na pewno bardzo dobrze sprawdzą się mieszkania rynek pierwotny Wrocław.

Zobacz również  Jak często wymieniać pistolet do kleju na gorąco? Dowiedz się!

Wartość rynkowa lokalu

Decydując się na zakup własnego lokalu mieszkalnego warto również zastanowić się nad jego wartością rynkową. Z całą pewnością mieszkania, które zostały kupione na rynku pierwotnym mają większą wartość po czasie niż mieszkania, które kupiono na rynku wtórnym. Dlatego w przypadku zmiany zdania i chęci sprzedaży lokalu można go sprzedać za wyższą kwotę niż się pierwotnie kupiło, głównie ze względu na wykończenie mieszkania.

Finansowanie

W przypadku zakupu mieszkania z rynku pierwotnego bardzo ułatwione jest również finansowanie tego procesu. Łatwiej dostać kredyt hipoteczny na mieszkanie, które zostało zakupione na rynku pierwotnym niż na rynku wtórnym. Warto to wziąć pod uwagę podczas planowania zakupu tego rodzaju nieruchomości. Deweloper jest bardziej wiarygodnym sprzedawcą niż osoba prywatna, dlatego finansowanie zakupu kredytem hipotecznym jest bardziej prawdopodobne w tym przypadku.

Własna aranżacja

Z całą pewnością można stwierdzić, że zakup mieszkania na rynku pierwotnym to rozwiązanie, które ma szereg pozytywnych aspektów. Wśród nich można również wymienić możliwość własnego zaaranżowania danego lokalu mieszkalnego, na czym w szczególny sposób zależy wielu osobom. Lokale sprzedawane na rynku pierwotnym posiadają tak zwany standard deweloperski, czyli nie są wykończone. Dlatego zaaranżowanie mieszkania może nastąpić w sposób samodzielny z wykorzystaniem swoich najlepszych pomysłów. Warto o tym pamiętać podczas wyboru lokalu mieszkalnego.

Zobacz również  Jak wynająć lokal usługowy?