Branża automotive jest jednym z największych sektorów przemysłowych na świecie i odgrywa kluczową rolę w globalnej ekonomii. Co warto o niej wiedzieć?

Branża automotive – co to jest?

Pod pojęciem branży automotive znajduje się przemysł samochodowy, czyli szeroka gama różnego rodzaju podmiotów, które zaangażowane są w wytwarzanie samochodów.

Początki branży automotive to lata dziewięćdziesiąte z XIX wieku w Stanach Zjednoczonych. Aktualnie zakłady zajmujące się produkcją samochodów zlokalizowane są na całym świecie.

Wśród potentatów w branży automotive znajdują się obecnie marki:
– General Motors
– Volkswagen
– Toyota
– PSA – Peugeot, Citroen, DS, Opel, Vauxhall
– Ford
– Hyundai
– Honda
– Renault
– Suzuki

Branża automotive jest jedną z głównych branż o globalnym znaczeniu. Przemysł samochodowy posiada także duże znaczenie w polskiej gospodarce. Nasz kraj należy do czołowych producentów samochodów w regionie Europy Środkowo-Wschodniej.

Uczestnicy branży automotive

Branża automotive obejmuje wielu uczestników zaangażowanych w procesy wytwarzania samochodów. Ścisła współpraca pomiędzy uczestnikami branży jest podstawą dla osiągnięcia założonych celów.

W branży automotive uczestniczą firmy, które zajmują się:
– projektowaniem
– rozwojem
– produkowaniem
– sprzedażą
– marketingiem

Branża automotive nie obejmuje firm zajmujących się naprawami, konserwacją, samochodów, na przykład warsztatów samochodowych, a także stacji benzynowych.

Zobacz również  Najlepsze identyfikatory do biura

Branża automotive w Polsce

Przemysł samochodowy w Polsce odgrywa bardzo dużą rolę. Stanowi on jeden z ważnych elementów polskiej ekonomii. Aktualnie nasz kraj jest jednym z głównych producentów samochodów, w tym samochodów osobowych, na terenie Europy Środkowo-Wschodniej.

Wśród najważniejszych zakładów na polskim rynku automotive znajdują się:
– FCA Poland – produkcja samochodów Fiat 500
– Opel Manufacturing Poland – produkcja samochodów Opel Astra
– Volkswagen Poznań – produkcja samochodów Volkswagen Caddy

W Polsce produkowane są także autobusy, silniki, części samochodowe.

Kluczowa logistyka dla branży automotive
Podstawą prawidłowego funkcjonowania branży automotive jest właściwe funkcjonowanie łańcuchów logistycznych włączających wszystkich uczestników biorących udział w procesach produkcyjnych.

Ze względu na globalizację procesów w branży automotive dochodzi do rozproszenia się dostawców. Zakłady zajmujące się składaniem gotowych samochodów muszą posiadać stały dostęp do niezbędnych komponentów. Opóźnienia i braki w dostawach mogą przekładać się na przestoje w pracy, co z kolei może generować duże straty.

Wsparciem dla logistyki dla branży automotive są odpowiednie narzędzia informatyczne, które automatycznie analizują zapotrzebowanie na komponenty i pozwalają na wyznaczenie właściwych terminów ich dostaw oraz ich ilości. W efekcie możliwe jest stałe utrzymanie odpowiednich zapasów magazynowych.

Aktualnie logistyka dla branży automotive jest oferowana przez firmy działające również na polskim rynku.

Zobacz również  Jaki rodzaj faktoringu jest dla Ciebie odpowiedni?

Więcej o branży automotive: https://www.rhenus.com/pl/pl/uslugi/rozwiazania-magazynowe/logistyka-dla-branzy-automotive/