Branża automotive jest jednym z największych sektorów przemysłowych na świecie i odgrywa kluczową rolę w globalnej ekonomii. Co warto o niej wiedzieć?

Branża automotive – co to jest?

Pod pojęciem branży automotive znajduje się przemysł samochodowy, czyli szeroka gama różnego rodzaju podmiotów, które zaangażowane są w wytwarzanie samochodów.

Początki branży automotive to lata dziewięćdziesiąte z XIX wieku w Stanach Zjednoczonych. Aktualnie zakłady zajmujące się produkcją samochodów zlokalizowane są na całym świecie.

Wśród potentatów w branży automotive znajdują się obecnie marki:
– General Motors
– Volkswagen
– Toyota
– PSA – Peugeot, Citroen, DS, Opel, Vauxhall
– Ford
– Hyundai
– Honda
– Renault
– Suzuki

Branża automotive jest jedną z głównych branż o globalnym znaczeniu. Przemysł samochodowy posiada także duże znaczenie w polskiej gospodarce. Nasz kraj należy do czołowych producentów samochodów w regionie Europy Środkowo-Wschodniej.

Uczestnicy branży automotive

Branża automotive obejmuje wielu uczestników zaangażowanych w procesy wytwarzania samochodów. Ścisła współpraca pomiędzy uczestnikami branży jest podstawą dla osiągnięcia założonych celów.

W branży automotive uczestniczą firmy, które zajmują się:
– projektowaniem
– rozwojem
– produkowaniem
– sprzedażą
– marketingiem

Branża automotive nie obejmuje firm zajmujących się naprawami, konserwacją, samochodów, na przykład warsztatów samochodowych, a także stacji benzynowych.

Zobacz również  Co to jest cesja wierzytelności? Odpowiadamy

Branża automotive w Polsce

Przemysł samochodowy w Polsce odgrywa bardzo dużą rolę. Stanowi on jeden z ważnych elementów polskiej ekonomii. Aktualnie nasz kraj jest jednym z głównych producentów samochodów, w tym samochodów osobowych, na terenie Europy Środkowo-Wschodniej.

Wśród najważniejszych zakładów na polskim rynku automotive znajdują się:
– FCA Poland – produkcja samochodów Fiat 500
– Opel Manufacturing Poland – produkcja samochodów Opel Astra
– Volkswagen Poznań – produkcja samochodów Volkswagen Caddy

W Polsce produkowane są także autobusy, silniki, części samochodowe.

Kluczowa logistyka dla branży automotive
Podstawą prawidłowego funkcjonowania branży automotive jest właściwe funkcjonowanie łańcuchów logistycznych włączających wszystkich uczestników biorących udział w procesach produkcyjnych.

Ze względu na globalizację procesów w branży automotive dochodzi do rozproszenia się dostawców. Zakłady zajmujące się składaniem gotowych samochodów muszą posiadać stały dostęp do niezbędnych komponentów. Opóźnienia i braki w dostawach mogą przekładać się na przestoje w pracy, co z kolei może generować duże straty.

Wsparciem dla logistyki dla branży automotive są odpowiednie narzędzia informatyczne, które automatycznie analizują zapotrzebowanie na komponenty i pozwalają na wyznaczenie właściwych terminów ich dostaw oraz ich ilości. W efekcie możliwe jest stałe utrzymanie odpowiednich zapasów magazynowych.

Aktualnie logistyka dla branży automotive jest oferowana przez firmy działające również na polskim rynku.

Zobacz również  Faktoring odwrotny – co to jest?

Więcej o branży automotive: https://www.rhenus.com/pl/pl/uslugi/rozwiazania-magazynowe/logistyka-dla-branzy-automotive/