Dobrze zorganizowana logistyka to często klucz do sukcesu wielu działalności. Ten etap dostarczania dóbr do klientów to ogromny proces, od którego zależy jakość produktu, dostępność oraz cena całego przedsięwzięcia. Logistyka to nie tylko transport, ale także magazynowanie. Etapy produkcji i konsumpcji niejednokrotnie są różne w czasie, dlatego też pojawia się właśnie konieczność magazynowania. Z czego zatem składają się usługi magazynowe?
Przechowywanie produktów
To główna z usług magazynowych, polegająca na odpowiednim zabezpieczeniu produktów lub półproduktów. Zadanie to wymaga uwzględnienia rodzaju i specyfiki dóbr, które mają być przechowywane. W przypadku produktów delikatnych niezbędne jest zastosowanie odpowiednich środków zabezpieczających je przed uszkodzeniem. Niektóre z dóbr wymagają również zachowania odpowiedniej temperatury przechowywania, co również wymaga uwzględnienia.
Usługi organizacyjne
Przechowywanie to nie jedyne zadanie, którym zajmuje się branża magazynowa. Innym wyzwaniem jest ewidencja dóbr pozwalająca na bieżąco kontrolować ilość produktów i ich dostępność. Odpowiednia ewidencja to klucz do ograniczenia strat z powodu zagubienia lub zniszczenia przesyłek. Pozwala ona ustalić na którym etapie procesu logistycznego nastąpił błąd, a to daje możliwość szybkiej reakcji. Magazyny oferują również usługę sortowania – rozdzielają przywieziony asortyment na odpowiednie grupy i kategorie, co pozwala łatwiej i szybciej odnajdywać dobra w kolejnych procesach. Pracownicy magazynu zajmują się także komplementowaniem, czyli składaniem zestawów produktów spośród różnych dóbr, a tak przygotowaną paczkę wysyłają w zlecone miejsce.
Dodatkowe zadania magazynu
Oprócz powyższych, magazyn zajmuje się także zdejmowaniem i nakładaniem etykiet na produkty. Posiadają one specjalistyczne sprzęty pozwalające maksymalnie zoptymalizować i skrócić czas nakładania etykiet. Dodatkowo, celem zabezpieczenia towaru w transporcie, usługi magazynowe oferują foliowanie, które również usprawnione odpowiednimi narzędziami zlikwiduje lub zminimalizuje ryzyko uszkodzenia asortymentu, a w przypadku transportu żywności ochroni ją przed zepsuciem. W przypadku korzystania z usług magazynowych możliwe jest zlecenie pracy formalnej tj. wystawiania faktur czy dowodów odbioru lub wysyłki towaru. Takie dokumenty to zabezpieczenie na wypadek nieuczciwych kontrahentów czy klientów.
Zmniejszanie kosztów
Jak już wiadomo, dobrze zorganizowane usługi magazynowe dają przestrzeń na realne oszczędności. W przypadku firm obsługujących zamówienia detaliczne jednym ze sposobów na zmniejszenie kosztów jest np. korzystanie ze zbiorczych wysyłek, zamiast realizowanie każdego zamówienia osobno. Dzięki pracy wykonywanej na magazynie możliwym jest załatwienie wielu organizacyjnych spraw, jak np. kompletowanie odpowiednich zamówień czy sortowanie produktów. To znacząco wpływa na płynność dalszych procesów, a tym samym na sprawność całej firmy.
Więcej o usługach magazynowych: https://www.rhenus.com/pl/pl/uslugi/logistyka-frachtowa/transport-drogowy/uslugi-magazynowe-dla-transportu-drogowego/
Dodaj komentarz