Kiedy stajemy w obliczu zaaranżowania biura, bardzo często nie do końca wiemy, co powinno się w nim znaleźć. Poza materiałami biurowymi w postaci długopisów, skoroszytów i karteczek samoprzylepnych, w grę wchodzi również zakup odpowiedniego sprzętu. I nie mówimy tu jedynie o komputerze czy drukarce. W niektórych biurach przyda się także laminator. Czym jest wyżej wspomniany, jaką pełni rolę i czy sprawdzi się w Twoim biurze? Na to pytanie odpowiemy w przedmiotowym artykule.

Co to jest laminator?

Laminator jest jednym ze sprzętów biurowych, przy użyciu którego można zabezpieczyć rozmaite materiały plastikową obwolutą, czyli zwyczajnie je zalaminować. Tego typu ochronę można zastosować między innymi na certyfikatach, dyplomach, jak i również świadectwach. Dzięki wyżej wspomnianej istnieje możliwość odpowiedniego zabezpieczenia papieru przed wilgocią, utratą koloru czy uszkodzeniami mechanicznymi. Ponadto, za sprawą laminowania można nadać dokumentom estetyczny wygląd. Co ważne, zastosowanie laminatora pozwala na ochronę dokumentu przed jego ewentualnym sfałszowaniem.

W jaki sposób działa laminator?

Papierowy dokument, który chcemy poddać laminowaniu, wkładamy właśnie do laminatora. W jego wnętrzu znajdują się wkłady w postaci cienkiej folii. Urządzenie po jego uruchomieniu, nakłada na arkusz wyżej wspomnianą i nieodwracalnie zgrzewa. Proces ten może być wykonywany na gorąco, na zimno jak i również z zastosowaniem metody dociskowej. Tego typu urządzenie wykorzystuje się w małych biurach, a także dużych firmach czy również instytucjach publicznych. W taki sposób można poddać ochronie legitymacje, identyfikatory, rozmaite instrukcje, regulaminy i wiele innych dokumentów.

Zobacz również  Jaki system HR najlepiej sprawdzi się w Twojej firmie?

Czy laminator sprawdzi się w Twoim biurze?

Tak naprawdę odpowiedź na to pytanie zawsze będzie twierdząca. Bez względu na rodzaj prowadzonej działalności, w każdym biurze znajdą się dokumenty, które będą wymagały szczególnej ochrony i które będziemy chcieli należycie zabezpieczyć. Mogą być to uzyskane przez nas dyplomy i certyfikaty, wykaz ważnych telefonów kontaktowych, które zawsze będziemy chcieli mieć pod ręką jak i również zwykła instrukcja obsługi ekspresu, która może ulec zniszczeniu. Pomysłów na rodzaj laminowanych dokumentów jest naprawdę sporo, w związku z czym sami widzimy, że każda branża znajdzie coś, co w jej ocenie nada się do laminowania.

Jaki laminator wybrać?

Wszystko tak naprawdę zależy od naszych potrzeb oraz możliwości finansowych, jakie mamy. Jeśli chodzi o rodzaj laminatora, to do wyboru są trzy. Pierwszy – tak zwany stały – służy do wykonywania laminacji zarówno na ciepło, jak i na zimno. Drugi rodzaj stanowi laminator na zimno, czyli tak zwany dociskowy, natomiast rodzaj trzeci to laminator na gorąco. Ten ostatni jest urządzeniem bardziej zaawansowanym i działa na zasadzie metody przemysłowej. W związku z powyższym, w zależności od naszych potrzeb, preferencji i możliwości, mamy możliwość wybrania spośród trzech rodzajów laminatorów.