W obecnych czasach coraz więcej osób decyduje się na zakup własnego domu lub mieszkania. Do wyboru jest rynek pierwotny oraz wtórny. Rynek pierwotny to z całą pewnością bardzo korzystne rozwiązanie dla wielu osób. Warto poznać jego cechy charakterystyczne oraz główne zalety jego wyboru.

Wartość rynkowa

Wartość rynkowa mieszkania lub domu od dewelopera z całą pewnością będzie większa niż w przypadku zakupu lokalu mieszkalnego z rynku pierwotnego. Dlatego będzie to doskonały wybór dla wielu osób, które planują zakup idealnej dla siebie nieruchomości. Oprócz tego w przypadku konieczności sprzedaży mieszkania lub domu zakupionego od dewelopera istnieje większa szansa transakcji za wyższą kwotę. Dlatego jest to rozwiązanie warte przemyślenia. Mieszkania z rynku wtórnego zazwyczaj osiągają niższe ceny w sprzedaży niż mieszkania z rynku pierwotnego, w których uwzględniony będzie koszt wykończenia.

Kredyt hipoteczny

Mieszkanie oraz dom można zakupić zarówno za gotówkę, jak i na kredyt. W obecnych czasach kredyt hipoteczny jest jednym z najczęściej wybieranych sposobów finansowania lokali mieszkalnych, dlatego wiele osób się na niego decyduje. Mieszkania na sprzedaż Wrocław rynek pierwotny na pewno dużo łatwiej zakupić na kredyt hipoteczny niż te same lokale, które znajdują się na rynku wtórnym. Deweloperzy są bardziej bezpieczni dla banków niż osoby indywidualne, które decydują się na sprzedaż swojego mieszkania lub domu.

Zobacz również  Jaki rodzaj faktoringu jest dla Ciebie odpowiedni?

Własna aranżacja

Mieszkanie, które zostało zakupione na rynku pierwotnym można urządzić w dowolnie wybrany przez siebie sposób. Jest to bardzo duża zaleta zakupu lokalu mieszkalnego od dewelopera, dlatego w obecnych czasach wiele osób się na nią decyduje. Natomiast w przypadku zakupu mieszkania lub domu z rynku wtórnego możliwości swobodnej aranżacji nie ma. Zazwyczaj tego rodzaju lokal jest już urządzony i albo można dokonać jedynie drobnych modyfikacji albo rozpocząć gruntowny remont, który będzie bardziej kosztowny niż urządzanie mieszkania od początku.

Rękojmia i gwarancja

Zakup mieszkania z rynku pierwotnego od dewelopera to bardziej korzystny proces niż zakup lokalu mieszkalnego od osoby prywatnej na rynku wtórnym. W przypadku zakupu od dewelopera klientowi przysługuje zarówno rękojmia, jak i gwarancja. Procesy te związane są przede wszystkim z wadami powstałej nieruchomości. Deweloper za nie odpowiada przez pięć lat od czasu zakupu budynku, co jest bardzo korzystnym rozwiązaniem dla klientów.

Miejsce parkingowe

Wśród głównych zalet zakupu mieszkania z rynku pierwotnego można również wymienić pewne miejsca parkingowe. W obecnych czasach miejsca na parkingu kupuje się bezpośrednio od dewelopera podczas zakupu mieszkania. Dzięki temu istnieje pewność, że takie miejsce będzie zarezerwowane. Natomiast w starych budynkach z rynku wtórnego zazwyczaj niemożliwy jest zakup miejsca parkingowego, ponieważ takie nie zostały stworzone lub są obecne w bardzo małych ilościach.

Zobacz również  Mieszkanie z rynku pierwotnego, czy wtórnego?