W dobie rozpowszechnienia się internetu wiele osób próbuje dotrzeć do swoich klientów za pomocą poczty e-mail. Blogerzy i właściciele sklepów, po uzyskaniu zgody użytkowników, wysyłają wiadomości. Podstawą sukcesu e-mail marketingu jest zatem przestrzeganie kilku podstawowych zasad. Na czym polega ta działalność?
Jak prowadzić e-mail marketing?
Większość osób prowadzących działalność internetową rozsyła swoją ofertę za pośrednictwem poczty elektronicznej. Niestety, ponad 50% mailingów trafia do skrzynki SPAM, co jest niekorzystne dla przedsiębiorców, gdyż klienci nie będą mieli szansy zapoznać się z ich ofertą. Opracowywane są coraz bardziej zaawansowane rozwiązania, których celem jest odróżnienie spamerów od e-mail marketerów prowadzących swoje działania zgodnie z ideą permission marketingu. Kryterium odróżniania jest to, co odbiorca robi z wiadomością. Dla specjalistów od e-mail marketingu ważne jest, czy odbiorcy otwierają wiadomości. Jeżeli usuwają je zanim je otworzą, jest to sygnał, że wiadomość może zostać uznana za SPAM, a otwarcie maila lub kliknięcie w zawarty w nim link, informuje, że dostarczony email jest ważny dla odbiorcy.
Jak prowadzić skuteczny e-mail marketing?
Podstawą tego, aby tego typu marketing był skuteczny jest tworzenie treści, które odbiorcy będą czytać. Pierwsza zasada związana z kampaniami tego typu dotyczy samej kreacji e-mail marketingu, czyli tworzenia treści wiadomości, a druga reakcji odbiorców na wiadomość. Bardzo ważna jest nazwa odbiorcy, gdyż na tej podstawie odbiorca zdecyduje, czy w ogóle otworzy dany e-mail. Komunikacja powinna być prowadzona przez jedną, niezmienną osobę, a nazwa nadawcy musi być prawidłowo skonstruowana – dzięki temu odbiorca nie ma wrażenie, że jest jednym z wielu, którzy otrzymują wiadomość, ale że została napisana do niego. Jest to złudne wrażenie, gdyż mailing jest taki sam dla wszystkich. Konieczne jest również, aby treści tworzyła i podpisywała wciąż ta sama osoba, gdyż częste zmiany nadawcy w e-mail marketingu budzą nieufność wśród odbiorców. W takiej sytuacji mogą wrzucać wiadomości do kosza bez otwierania, co będzie sygnałem dla filtrów antyspamowych, by skategoryzować je jako SPAM.
Czego nie wolno robić w e-mail marketingu?
Chcąc wzbudzić zaufanie odbiorcy, nie można go oszukiwać. Użytkownicy internetu nie otwierają wiadomości, których temat ma sprawiać wrażenie, że jest odpowiedzią na wcześniejszy list użytkownika. Błędem jest także umieszczanie w mailingu fałszywych informacji o wygranej w nieistniejącym konkursie. Odbiorcy takich wiadomości sami oznaczają je jako SPAM. W świecie mailingu przestępstwem jest również podszywanie się pod innych nadawców, tworzenie fałszywych tytułów wiadomości itp. Unikajmy także sformułowań typy super czy extra, które w e-mail marketingu są uważane za część wiadomości SPAM i filtry je wychwytują.
Prowadząc e-mail marketing trzeba być dobrze przygotowanym, by nie popełniać błędów, które dyskwalifikują nadawców.
Dodaj komentarz