Audyt SEO to dla każdego właściciela strony internetowej kopalnia praktycznej wiedzy na temat stanu swojej witryny. Dzięki tej wiedzy możliwa jest optymalizacja strony internetowej pod kątem SEO. To z kolei przyczynia się bezpośrednio na wzrost pozycji w wynikach wyszukiwania. Sam audyt można podzielić na on-site i off-side. Na czym polegają i czym się od siebie różnią?

Na czym polega audyt SEO?

Audyty SEO przeprowadza się w celu uzyskania wiedzy na temat stanu strony internetowej (zobacz: https://digitalhill.pl/uslugi/audyty-seo/). Mowa tu o informacjach dotyczących prędkości ładowania się strony, ruchu na stronie, stopnia jej zaindeksowania czy o poziomie dostosowania witryny do urządzeń mobilnych. Informacji, które uzyskuje się w wyniku audytu jest oczywiście dużo więcej. Audyt SEO zawsze powinien być przeprowadzany w momencie startu nowej strony. Poza tym przeprowadzony powinien być w momencie zauważenia jakichś problemów ze stroną. Może być to obniżenie pozycji w wynikach wyszukiwania czy spadek ruchu na stronie. Dzięki audytowi SEO wyeliminować można wiele błędów na stronie.

Audyt SEO on-site

Zawsze przeprowadzać powinno się dwa audyty SEO. Mowa tu o audycie on-site i audycie off-side. W przypadku audytu on-site przeprowadzana jest m.in. analiza struktury strony, w tym jej nawigacji. Wszystko po to, aby poruszanie się po stronie było intuicyjne zarówno dla użytkowników, jak i robota wyszukiwarki. Ma to również wpływ na indeksowanie witryny. Dlatego podczas audytu on-site sprawdza się również czy wszystkie podstrony serwisu są zaindeksowane przez wyszukiwarkę. Ocenie podlega także content. Sprawdza się ilość oraz jakość treści. W tym także to czy na stronie nie występuje duplikacja treści. Mowa tu nie tylko o tekstach na stronach ale również o tytułach i opisach stron. Dodatkowo audyt on-site polega na sprawdzeniu kodu strony, mapy strony oraz szybkości ładowania się strony.

Zobacz również  Jakiego kuriera wybrać?

Audyt SEO off-side

W przypadku audytu off-side przede wszystkim analizuje się ilość i jakość linków przychodzących. Wszystko po to, aby profil linków przychodzących wyglądał na jak najbardziej naturalny. Ważne jest także, aby sprawdzić czy aktualnie wyszukiwarka Google nie nałożyła na stronę jakieś kary. Jeśli zauważa się nagłą obniżkę pozycji w wynikach wyszukiwania to właśnie kara od Google może być tego przyczyną. Audyt SEO off-side pozwala na wykrycie takiego problemu i jego naprawę. Poza tym audyt off-side służy również do analizy konkurencji.

Jeśli chce się, aby strona osiągała wysokie wyniki w wynikach wyszukiwania to przeprowadzanie audytu SEO jest koniecznością. I muszą być to audyty SEO on-site i off-site. Pierwszy dotyczy tego co bezpośrednio dzieje się na stronie internetowej. Drugi tego co dzieje się poza nią. Audyt SEO to wstęp do optymalizacji strony pod kątem wyszukiwarki, bez której ciężko jest dziś mówić o możliwości wypozycjonowania witryny. Audyt SEO i optymalizacja strony to podstawa i konieczność w celu zwiększenia widoczności strony w wyszukiwarce.