Część z nas pewnie nie ma pojęcia, czym jest MBA. Teraz jednak już nie wypada nie wiedzieć, jak właściwie rozszyfrować ten skrót. Pochodzi on od angielskich słów Masters in Business Administration, a szkolenia i studia MBA są przeznaczone dla osób, które chcą zdobyć stanowiska kierownicze w świecie biznesu.

Czym są studia MBA?

Menedżerskie Studia MBA to intensywne, niestacjonarne studia II stopnia w zakresie zarządzania. Absolwenci studiów otrzymują dyplomy magistra zarządzania uczelni, na której studiowali oraz międzynarodowe certyfikaty MBA, które są sygnowane przez cztery uczelnie partnerskie. Studia są prowadzone na jednym z polskich uniwersytetów od 1993 roku w formie Executive MBA, a ich program kilka razy został zaliczony do klasy profesjonalnej w ratingu programów MBA. Są to studia podyplomowe, ale mało mają wspólnego ze stereotypowo rozumianą podyplomówką, na której co dwa tygodnie zalicza się kilka zajęć. Studia MBA są trudne i wymagają dużego skupienia, gdyż są odpowiedzią na wymogi stawiane menedżerom najwyższego szczebla. Dzieli się je na: podstawowe, executives (dla zawodowych menedżerów), global executives (dla menedżerów pracujących w instytucjach międzynarodowych) oraz tematyczne, czyli skierowane do kadry menedżerskiej o określonej specjalizacji.

Zobacz również  Wygoda podczas pracy – jak ją zapewnić?

Czego nauczymy się na studiach MBA?

Program studiów MBA jest opracowany tak, by znaczna część zajęć miała formę warsztatową. Słuchacze poznają tajniki różnych dziedzin zarządzania, na przykład: księgowość i finanse, marketing, zarządzanie przedsiębiorstwem, zarządzanie projektem, prawo, informatykę, zarządzanie zasobami ludzkimi itd. Tego typu studia przygotowują do kariery w świecie biznesu, zwłaszcza kadry menedżerów wysokiego i średniego szczebla dla przedsiębiorstw krajowych i międzynarodowych oraz dla instytucji niezarobkowych.

Jak się dostać na studia MBA?

Nie jest łatwo dostać się na studia MBA, a odbywa się to na podstawie aplikacji, testów i rozmowy kwalifikacyjnej. Preferowani są kandydaci, którzy ukończyli studia magisterskie na przynajmniej na jednym kierunku. W Polsce przyjmowane są osoby bez doświadczenia zawodowego, ale lepiej być biegłym w marketingu, by znać tajniki tego zawodu. Kandydat musi przejść przez sito rekrutacyjne, którego najważniejszą częścią jest rozmowa, podczas której osoba ją przeprowadzająca zapyta o osiągnięcia, cele i motywacje osoby aplikującej. By dostać się na studia MBA trzeba także zdać test kwalifikacyjny, a jego dobry wynik świadczy o tym, iż kandydat ma potrzebne w czasie studiów umiejętności w myśleniu analitycznym czy zdolności werbalne.

Studia MBA nie są tanie i zajmują sporo czasu, ale to opłacalna inwestycja, gdyż zarobki absolwentów są zazwyczaj bardzo wysokie. Poza tym, to pracodawcy się do nich zgłaszają, poszukując dobrych specjalistów.

Zobacz również  Gdzie najtaniej zamówić kuriera?