Wiele uczelni poza studiami magisterskimi i licencjackimi oferuje także kierunki podyplomowe, które przeznaczone są dla osób, które już mają dyplom ukończenia uczelni wyższej. Po co idzie się na takie studia? W obecnej sytuacji na rynku pracy dyplom wyższych studiów nie wystarcza, by zdobyć upragnioną pracę. Chcąc być konkurencyjnym, trzeba się dokształcać na wyspecjalizowanych szkoleniach i studiach podyplomowych, które mogą stać się drzwiami do awansu.

Czy warto iść na studia podyplomowe?

Jeśli czujemy, że w danej pracy się nie realizujemy, możemy poszukać nowej. A może mamy szansę na awans u obecnego pracodawcy? Ścieżkę kariery warto planować świadomie, a jeśli sami nie możemy sobie z tym poradzić, spotkajmy się z doradcą zawodowym, który doradzi, jak zająć się karierą, by osiągnąć sukces. Bez względu na to, czy już pracujemy, czy też może dopiero szukamy pracy, spokojnie zastanówmy się nad swoimi potrzebami. Pomyślmy, jakie stanowisko chcemy zajmować. Musimy wiedzieć, czy chcemy się czegoś nauczyć, czy może popracować nad kompetencjami i umiejętnościami społecznymi, czyli związanymi z indywidualnym funkcjonowaniem jednostki. Zidentyfikowanie swoich potrzeb nie jest trudne, jeśli jasno określimy ścieżkę kariery zawodowej i dobrze znamy swoje predyspozycje. Po zastanowieniu po prostu wybierzmy takie studia podyplomowe, na których będziemy mogli zdobyć pożądane kompetencje.

Zobacz również  Jakie kursy i szkolenia gwarantują pracę?

Kto powinien iść na studia podyplomowe?

Na studia podyplomowe może zapisać się każdy, kto ma już tytuł magistra, inżyniera lub licencjata, a chciałby się dalej kształcić. Podyplomówki są przede wszystkim dla osób, które mają już dyplom w danej dziedzinie i chcą podnieść swoje kwalifikacje. Taki rodzaj kształcenia jest często wybierany przez specjalistów, na przykład lekarzy, którzy chcieliby rozszerzyć swoją specjalizację. Zapiszmy się na takie studia, jeśli poszerzenie wiedzy da nam szanse na awans czy zdobycie nowej pracy.

Jakie studia podyplomowe warto podejmować?

Lepiej podejmować studia podyplomowe związane z ukończonymi przez nas studiami. Tematyka może nieco odbiegać od naszej obecnej specjalizacji, ale nie może być od niej całkowicie odmienna, gdyż pewne podstawy trzeba znać. Mając orientację w danej tematyce, łatwiej ocenimy, czy przekazywane treści są wartościowe. Jeśli już pracujemy, pracodawca zapewne oczekuje, że poszerzymy wiedzę, ale poruszana na zajęciach tematyka nie będzie czymś zupełnie dla nas nowym. Zawsze warto doskonalić umiejętności miękkie, czyli zdolność komunikacji werbalnej i niewerbalnej, asertywność, empatię, umiejętność kooperacji, rozwiązywania problemów czy autoprezentacji.

Dobrze prowadzone studia podyplomowe to świetna okazja do poszerzenia swojej wiedzy. Jeśli chcemy zadbać o rozwój kariery zawodowej, dobrze się do tego przygotujmy.

Zobacz również  Dlaczego warto się szkolić?