Kto jest odpowiedzialny za nasze domowe biuro? Rzecz jasna, my sami. Jeśli pracujemy także w domu, musimy zadbać o dobrą organizację przestrzeni i kupić odpowiedni sprzęt. Potrzebne będzie wygodne biurko, krzesło, regały a także urządzenia biurowe, a na użytek domowy w zupełności wystarczy dobra drukarka. Jaką wybrać?

Jak pracować w domu, by było nam wygodnie? Gdzie postawić drukarkę?

Pracując w domu, potrzebujemy ciszy, spokoju i skupienia. Ponadto, hałas pracujących drukarek może przeszkadzać domownikom. Idealny byłby specjalny pokój, tak zwany gabinet. Jeśli nie mamy dodatkowego pomieszczenia, wygospodarujmy trochę przestrzeni w pokoju dziennym. Biurko powinno stać blisko okna, ale w miejscu, w którym nie będzie rzucać w się w oczy. Domowe biuro możemy od reszty pokoju osłonić parawanem lub zasłonką. Zwróćmy uwagę także na własną wygodę. Wybierzmy sprzęt dobrej jakości, który nie będzie się psuł i dobrze spełni swoje zadania. Dobór drukarki powinien być uzależniony od tego, ile stron dziennie chcemy drukować i jaki to będzie rodzaj druków.

Jakie wybrać domową drukarkę?

Podstawowy podział drukarek sprowadza się do wykorzystanej przez producentów technologii drukowania. Można kupić drukarki atramentowe lub laserowe. W przypadku drukarek atramentowych kartka papieru pokrywana jest kroplami tuszu. Pojemniki z atramentem przesuwa głowica. W laserowych do procesu drukowania wykorzystywany jest toner, a jego cząstki rozprowadzane są za pomocą specjalnego wałka. W obu typach sprzętu druk może być monochromatyczny lub kolorowy. Drukarki atramentowe są tańsze, mniejsze i mniej hałasują, ale jakość wydruku nie jest idealna. Poza tym, drukują wolniej niż laserowe. Te zaś są bardzo wydajne i drukują bardzo dobrze, ale są droższe, a koszt druku kolorowego jest bardzo wysoki.

Zobacz również  Wygoda podczas pracy – jak ją zapewnić?

A może urządzenie wielofunkcyjne?

Możemy kupić także urządzenie wielofunkcyjne, które umożliwia drukowanie, skanowanie, kserowanie i wysłanie faksu. Tego typu urządzenia świetnie spełniają rolę drukarki, ale w razie potrzeby można coś zeskanować czy skserować, dzięki czemu oszczędzamy czas, gdyż nie musimy szukać punktu ksero, gdy chcemy skopiować jedną stronę.

Na co zwracać uwagę przy kupnie drukarki?

W warunkach domowych prędkość wydruku nie jest bardzo ważna, gdyż zazwyczaj drukujemy tylko kilka stron. Warto jednak zwrócić uwagę na jakość druku. Jeżeli chcemy drukować tekst i grafiki, warto wybrać urządzenie wykorzystujące technologię laserową. Jeśli ważniejsza jest wyższa jakość wydruku zdjęć lub nie ma to znaczenia, kupmy drukarkę atramentową. Wybierając urządzenie, zwróćmy uwagą na jego rozmiary i upewnijmy się, że zmieści się w miejscu, w którym chcemy ją postawić. Wybierając drukarkę do użytku domowego, dokładnie określmy, czego potrzebujemy, a pracownik sklepu komputerowego na pewno udzieli nam fachowej pomocy i pomoże wybrać odpowiedni sprzęt.