Long tail nazywane inaczej „długim ogonem” to fraza składająca się z kilku słów dokładnie określających potrzeby użytkowników. Pomysł ten stosowany jest w różnych branżach, np. w ekonomii i marketingu, a także w procesie pozycjonowania stron internetowych. Long tail to rozbudowana fraza słów kluczowych mających wpływ na ruch na stronie.

Dla kogo long tail jest ważny?

Fraza long tail jest bardzo ważnym elementem dla sklepów prowadzonych w internecie, ponieważ dzięki rozbudowaniu słów kluczowych strona znajdzie się na wysokiej pozycji w wyszukiwarce.
Dzięki „długiemu ogonowi” sklepy internetowe mogą wzmocnić swoją pozycję i stać się bardziej popularne wśród konkurencji, a także zwiększyć sprzedaż oferowanych towarów lub usług.

Jak monitorować long tail?

Aby zbadać oraz sprawdzić działanie „długiego ogona” użyć można do tego specjalistyczne maszyny, które obsługiwane przez pozycjonerów przedstawią działanie oraz efekty jakie daje „długi ogon”.
Dzięki narzędziom sprawdzić można ile razy dana fraza wpisywana była w wyszukiwarkę oraz jakie są najczęściej szukane słowa kluczowe. Darmowe narzędzia pomogą w analizie ilości kliknięć w daną frazę oraz wskażą pozycje na jakiej znajduje się strona w wyszukiwarce.

Metody wspierania long tail

Wsparcie „długiego ogona” może odbywać się podczas optymalizacji lub budowy strony internetowej. Aby skutecznie przeprowadzać optymalizacje należy stosować następujące elementy:
* meta tagi – to znaczniki opisujące w nagłówku co znajduje się na danej stronie. Jeśli chodzi o optymalizację pod kątem long tail meta tagi ważne są dla podstron zawierających ważne informacje o produktach. Każda z podstron musi mieć swój meta tag, który wygenerować można automatycznie,
* nagłówki na stronie – powinny one zawierać słowa kluczowe bezpośrednio związane ze stroną i usługami oraz towarami jakie ona oferuje, ponieważ ułatwi to wyszukiwanie produktów,
* adres url – podczas budowy strony lub jej przebudowywania i dodawania podstron warto stworzyć dla nich adresy url, które zawierać będą słowa kluczowe w pełnym brzemieniu. Trzeba pamiętać aby nie przesadzić z ilością fraz kluczowych w danym adresie oraz o tym, aby nie był on dłuższy niż 100 znaków,
* content marketing – bogate połączenie słów kluczowych z daną stroną internetową pozwoli na wysoką pozycję strony w wyszukiwarce. Najlepiej, aby słowa w „długim ogonie” przekierowywały użytkowników na podstronę produktów. Aby pozycjonowanie pozwoliło odnieść sukces musi być ono przeprowadzone w sposób dokładny. Aby content spełniał swoje zadanie musi być on:
– unikalny – nie można powielać go na innych stronach,
– bogaty w słowa – im więcej słów tym lepiej,
– dzielić tekst – opis powinien mieć wydzielone akapity oraz śródtytuły zawierające frazy kluczowe,
– język i styl – treść musi być poprawna językowo i zrozumiała dla czytelnika, a przede wszystkim zawierać niezbędne informacje,
– systematyczność – content musi być nadzorowany i systematycznie rozwijany.

Zobacz również  Nie wiesz jaki olej silnikowy wybrać? Przeczytaj nasz poradnik