Dla wielu producentów niezwykle korzystnym rozwiązaniem będzie faktoring. Jest to rodzaj usługi finansowej, która ma ścisły związek z fakturami. Warto dowiedzieć się na ten temat nieco więcej, bo faktoring ma wiele zalet. Z jego pomocą firma może uniknąć zatorów płatniczych. Usługi faktoringu świadczą instytucje, które się w tym specjalizują na co dzień. Chodzi tutaj o firmy faktoringowe, które są niezwykle pomocne między innymi w przypadku kredytów kupieckich.
Czym jest faktoring?
W przypadku faktoringu możliwe staje się zmienienie wykupionych faktur na gotówkę. Dla wielu firm będzie to niezwykle korzystne rozwiązanie. Nie trzeba czekać kilkudziesięciu dni na wpłynięcie należności od kontrahenta. Wystarczy sprzedać swoją wierzytelność w celu szybkiego zasilenia budżetu o wolne środki. Pozwala to zachować płynność finansową w firmie. Na rynku działa coraz więcej firm faktoringowych, dzięki czemu jest w czym wybierać.
Duża konkurencja to ogromna zaleta dla każdego przedsiębiorcy, bo może liczyć na wynegocjowanie korzystnych warunków współpracy. Środki finansowe trafiają do faktoranta zaraz po wykonaniu usługi lub dokonaniu sprzedaży Faktor może wypłacić należność faktury w 100% lub tylko w większej części. Warto od razu zaznaczyć, że faktoring dotyczy wyłącznie faktur z odroczonym terminem płatności. Faktorem jest wyspecjalizowana instytucja finansowa. Z kolei kontrahent jest uznawany za dłużnika faktoranta. To właśnie jemu została wystawiona faktura za skorzystanie z konkretnej usługi lub nabycia towaru.
Co warto wiedzieć o faktoringu?
W przypadku faktoringu przedsiębiorca przekazuje firmie faktorowej swoje faktury z odroczoną płatnością. Można załatwić to zdalnie, czyli przez internet. Istotna jest oczywiście data płatności, która znajduje się na fakturze. Podstawą będzie to, aby termin płatności już minął. Fakturę można zmienić na gotówkę pod warunkiem, że płatność nie została jeszcze uregulowana. Oznacza to, że dokumenty sprzedaży mogą zostać zgłoszone w firmie faktorowej w dowolnym momencie. Znaczenie ma wyłącznie zrobienie tego przed upływem terminu płatności widniejącego w dokumencie. Już nawet po kilku minutach od zgłoszenia faktury można liczyć na to, że faktor prześle środki na firmowe konto.
Do wyboru jest wiele rodzajów faktoringu. Każdy przedsiębiorca może wobec tego wybrać formę rozliczania się z faktorem. Faktoring jawny jest najczęściej wybierany przez firmy. Polega na tym, że faktor kontaktuje się z kontrahentem faktoranta i powiadamia go o przejęciu przez siebie wierzytelności wraz ze wskazaniem konta, na które ma zostać spłacona faktura. W ten sposób można wymusić na kontrahencie dokonanie należnej płatności. Jest to najtańsze rozwiązanie, a koszt faktoringu jawnego można nawet odliczyć od podatku. Jest także faktoring cichy, zakupowy, zaliczkowy, pełny, niepełny, pojedynczy, mieszany, lokalny, restrukturyzacyjny, krajowy, międzynarodowy.
Dodaj komentarz