W każdym przedsiębiorstwie znajduje się mnóstwo artykułów biurowych, na które często nie zwracamy uwagi. Jednak bez nich, praca szłaby dużo wolniej, a bałagan robiłby się dużo większy. Dziurkacz biurowy jest to produkt, który niewątpliwie przyda się w szczególności w biurach, przedsiębiorstwach, jak i w domu. Ten przedmiot służy do robienia otworów w papierach, dzięki czemu można je potem posegregować w segregatorach. Oczywiście, są do tego koszulki, jednak i tak warto mieć dziurkacz zawsze pod ręką.

Jak wybrać dziurkacz?

Dziurkacze mogą się różnić między sobą. Na co warto zwrócić uwagę przy kupnie dziurkacza biurowego?

  • Warto zwrócić uwagę na maksymalną liczbę dziurkowanych naraz kartek. Na ogół dziurkacze robią od 20 do 60 otworów w kartkach naraz.
  • Dziurkacz powinien mieć mocną konstrukcję. Tutaj najlepiej sprawdzą się dziurkacze metalowe. Nie dość, że prezentują się dosyć nowocześnie, to przede wszystkim są bardzo trwałe. O ile w domu wystarczyć może dziurkacz plastikowy, ze względu na rzadszą częstotliwość użytkowania, to w biurze najlepszym wyborem będzie dziurkacz metalowy. Dobrze sprawdzi się również dziurkacz elektroniczny, zasilany bateriami. Dziurkowanie jest szybkie i nie wymaga energii użytkownika. Taki dziurkacz jest jednak najdroższy, ale też długo będzie spełniał swoją funkcję.
  • Podstawa dziurkacza powinna być z antypoślizgowego materiału, aby nie rysować blatu biurka, a także, żeby dziurkacz nie przemieszczał się w trakcie dziurkowania, a cały proces przebiegał lekko i bez nerwów.
  • Szuflada na ścinki jest również ważnym rozwiązaniem. Im będzie większa, tym rzadziej będzie potrzeba by ją opróżniać.
  • Średnica powstałych otworów przy użyciu dziurkacza powinna wynosić około 5.5 mm, a odległość między nimi to zazwyczaj 80 mm, aby były ona kompatybilne z typowymi segregatorami posiadającymi dwa ringi lub ze skoroszytami z wąsami.
  • Dziurkacze zazwyczaj mają ograniczniki formatu. Można je regulować. A4, A5 lub A6. Ogranicznik wbudowany jest w dziurkacz i jest to dosyć przydatne akcesorium. Zapewnia prawidłową precyzję podczas dziurkowania.
Zobacz również  Ile kosztuje baner reklamowy? Wrocławianie wybierają sprawdzonych wykonawców

Przed rozpoczęciem dziurkowania, warto pamiętać, aby wyprostować wszystkie kartki do siebie, przed włożeniem. Niekiedy dziurkacze mają funkcję wyposażone w system zapewniający dziurkowanie każdej strony.

Ciekawym rozwiązaniem są również dziurkacze z funkcją zszywania. Jest on elektryczny, z przełącznikiem funkcji. Należy jednak pamiętać o tym przełączniku, bo sprzęt sam się nie domyśli, co mamy na myśli w danym momencie – czy zszywanie, czy dziurkowanie.

Dziurkacz powinien być mocny, ergonomiczny, bez blokujących się ostrzy. Powinien być wygodny w obsłudze, a najlepiej, żeby wyglądał nowocześnie i wpasował się w wystrój biura.

Ceny dziurkaczy:

Dziurkacz do biura powinien być profesjonalny. Wiążę się to również z ceną. Domowy może być znacznie tańszy, ponieważ będzie używany sporadycznie. Cena zależy od tego, jak duży dziurkacz chce się kupić i z jakiej firmy. Dziurkacz może być zakupiony z całym zestawem, a nawet może być specjalnie zdobiony. Za tradycyjny dziurkacz biurkowy nie płaci się za wiele, natomiast za ten w wersji elektronicznej kosztuje przeszło 1000 złotych.