W każdym przedsiębiorstwie znajduje się mnóstwo artykułów biurowych, na które często nie zwracamy uwagi. Jednak bez nich, praca szłaby dużo wolniej, a bałagan robiłby się dużo większy. Dziurkacz biurowy jest to produkt, który niewątpliwie przyda się w szczególności w biurach, przedsiębiorstwach, jak i w domu. Ten przedmiot służy do robienia otworów w papierach, dzięki czemu można je potem posegregować w segregatorach. Oczywiście, są do tego koszulki, jednak i tak warto mieć dziurkacz zawsze pod ręką.

Jak wybrać dziurkacz?

Dziurkacze mogą się różnić między sobą. Na co warto zwrócić uwagę przy kupnie dziurkacza biurowego?

  • Warto zwrócić uwagę na maksymalną liczbę dziurkowanych naraz kartek. Na ogół dziurkacze robią od 20 do 60 otworów w kartkach naraz.
  • Dziurkacz powinien mieć mocną konstrukcję. Tutaj najlepiej sprawdzą się dziurkacze metalowe. Nie dość, że prezentują się dosyć nowocześnie, to przede wszystkim są bardzo trwałe. O ile w domu wystarczyć może dziurkacz plastikowy, ze względu na rzadszą częstotliwość użytkowania, to w biurze najlepszym wyborem będzie dziurkacz metalowy. Dobrze sprawdzi się również dziurkacz elektroniczny, zasilany bateriami. Dziurkowanie jest szybkie i nie wymaga energii użytkownika. Taki dziurkacz jest jednak najdroższy, ale też długo będzie spełniał swoją funkcję.
  • Podstawa dziurkacza powinna być z antypoślizgowego materiału, aby nie rysować blatu biurka, a także, żeby dziurkacz nie przemieszczał się w trakcie dziurkowania, a cały proces przebiegał lekko i bez nerwów.
  • Szuflada na ścinki jest również ważnym rozwiązaniem. Im będzie większa, tym rzadziej będzie potrzeba by ją opróżniać.
  • Średnica powstałych otworów przy użyciu dziurkacza powinna wynosić około 5.5 mm, a odległość między nimi to zazwyczaj 80 mm, aby były ona kompatybilne z typowymi segregatorami posiadającymi dwa ringi lub ze skoroszytami z wąsami.
  • Dziurkacze zazwyczaj mają ograniczniki formatu. Można je regulować. A4, A5 lub A6. Ogranicznik wbudowany jest w dziurkacz i jest to dosyć przydatne akcesorium. Zapewnia prawidłową precyzję podczas dziurkowania.
Zobacz również  Co wchodzi w skład usług magazynowych?

Przed rozpoczęciem dziurkowania, warto pamiętać, aby wyprostować wszystkie kartki do siebie, przed włożeniem. Niekiedy dziurkacze mają funkcję wyposażone w system zapewniający dziurkowanie każdej strony.

Ciekawym rozwiązaniem są również dziurkacze z funkcją zszywania. Jest on elektryczny, z przełącznikiem funkcji. Należy jednak pamiętać o tym przełączniku, bo sprzęt sam się nie domyśli, co mamy na myśli w danym momencie – czy zszywanie, czy dziurkowanie.

Dziurkacz powinien być mocny, ergonomiczny, bez blokujących się ostrzy. Powinien być wygodny w obsłudze, a najlepiej, żeby wyglądał nowocześnie i wpasował się w wystrój biura.

Ceny dziurkaczy:

Dziurkacz do biura powinien być profesjonalny. Wiążę się to również z ceną. Domowy może być znacznie tańszy, ponieważ będzie używany sporadycznie. Cena zależy od tego, jak duży dziurkacz chce się kupić i z jakiej firmy. Dziurkacz może być zakupiony z całym zestawem, a nawet może być specjalnie zdobiony. Za tradycyjny dziurkacz biurkowy nie płaci się za wiele, natomiast za ten w wersji elektronicznej kosztuje przeszło 1000 złotych.