Minęły czasy, gdy dyplom ukończenia studiów wyższych wystarczał, by zdobyć upragnioną pracę. Ważne są także dodatkowe umiejętności i kompetencje, które można zdobyć na kursach i szkoleniach. Wielu pracodawców dba o ciągły rozwój swoich pracowników i proponuje im udział w szkoleniach. Po jakich kursach mamy większe szanse na znalezienie dobrej pracy?

Jaka jest oferta szkoleń? Jaki rodzaj szkolenia wybrać?

Obecnie oferta edukacyjna jest tak bogata, że można kończyć jeden kurs i zaczynać następny. Trzeba jednak wybierać tylko to, co naprawdę się przyda i zwiększy szansę na zdobycie wymarzonej pracy.

Dla osób już zatrudnionych również oferuje się wiele kursów, ale zanim podejmie się decyzje o wyborze konkretnych szkoleń, warto skonsultować się z pracodawcą. Być może ma on jakieś konkretne potrzeby, a nabyte umiejętności zwiększą nasze szanse na awans. To, który rodzaj szkolenia jest lepszy, zależy od potrzeb danej osoby, ilości czasu, jaką dysponuje, a także od zasobności portfela. Na rynku edukacyjnym dostępne są specjalistyczne kursy, przeznaczone na przykład dla wyższej kadry menadżerskiej, które kosztują więcej niż semestr studiów, ale cieszą się dużą renomą, a ich ukończenie zwiększa szanse na rynku pracy. Kursy i szkolenia najczęściej obejmują wąski zakres wiedzy, przez co łatwo jest dokonać wśród nich wyboru.

Zobacz również  Studia podyplomowe MBA – czym ona są?

Jakie szkolenia warto podejmować?

Warto podejmować szkolenia z dziedziny związanej z naszymi studiami bądź dotychczasową ścieżką zawodową. Ponadto, bez względu na to, jaki zawód wykonujemy, warto doskonalić umiejętności miękkie. Do tych kompetencji zalicza się między innymi zdolność komunikacji werbalnej i niewerbalnej, asertywność, empatię, umiejętność kooperacji, rozwiązywania problemów czy autoprezentacji. Kompetencje zawodowe można stosunkowo łatwo wzmacniać, rozwijać i szkolić, ale umiejętności miękkie są o wiele trudniejsze do rozwinięcia, a przydają się w każdej dziedzinie życia. Szkolenia z kompetencji miękkich są szczególnie ważne w branżach i na stanowiskach polegających na pracy z ludźmi.

Jakie kursy i szkolenia warto podejmować?

Przed rozpoczęciem szkolenia, warto jest sprawdzić, kto będzie nas uczył. Jeśli pracujemy w danym zawodzie, może się zdarzyć, że będziemy wiedzieć więcej, niż osoba prowadząca zajęcia. Jeśli zależy nam na nabyciu umiejętności praktycznych, zapiszmy się na kurs, w czasie którego uczyć nas będzie człowiek z doświadczeniem w danej branży. Żadne ze szkoleń nie da nam pewności, że znajdziemy pracę, ale korzystając z oferty szkoleń renomowanych uczelni, mamy dużą szansę na to, by przyszły pracodawcy docenił naszą wiedzę i umiejętności.

Człowiek powinien uczyć się przez całe życie. Poza rozwojem osobistym, warto także skupić się na udziale w szkoleniach, które będą podnosić nasze kompetencje i umiejętności. Wybierajmy tylko te kursy, które faktycznie będą dla nas korzystne i mogą zaprocentować w przyszłości.

Zobacz również  Coaching jako element rozwoju osobistego