Młodość to cudowny czas, który chciałoby się przeżywać bardzo długo. Przychodzi jednak moment na to, by młody człowiek przejął odpowiedzialność za swoje życie i znalazł pracę. Nie jest to łatwe zadanie, a młodzież powinna się do niego przygotowywać już w trakcie studiów. Co robić, by start na rynku pracy był łatwy?
Jaka jest sytuacja na rynku pracy?
Młodym ludziom trudno jest znaleźć pierwszą pracę zgodną z kwalifikacjami i ambicjami.Bardzo ważne jest więc rozsądne planowanie kariery zawodowej i działania wspierające zatrudnienie młodych.Brak doświadczenia zawodowego w połączeniu z wykształceniem niezgodnym z potrzebami rynku to przyczyny długotrwałego bezrobocie osób między 18. a 30. rokiem życia. Ponadto, często nie odpowiadają im oferowane warunki pracy i płacy. Zamiast pracować za niskie wynagrodzenie, wolą pozostawać na utrzymaniu rodziców.
Jak zostać zauważonym?
Młodzi ludzie często są oskarżani o to, że za bardzo koncentrują się na sobie i traktują siebie jak pępek świata. Prawdą jest jednak, iż nie ma lepszej drogi do zdobycia zatrudnienia niż bycie widocznym na rynku pracy. Wiara we własne możliwości połączona z ciężką pracą to sposób na to, by zaistnieć i zdobywać doświadczenie. Jeśli studiujesz informatykę, bierz udział w internetowych dyskusjach, testuj sprzęt (nawet bezpłatnie), uczestnicz w branżowych spotkaniach. Wielu dzisiejszych ludzi sukcesu to byli blogerzy czy vlogerzy, którzy w porę zrozumieli, że social media to potęga. Spójny wizerunek to dla nich baza do budowania kariery. Gdziekolwiek chcesz pracować, interesuj się tą branżą.
Czy warto zbierać doświadczenia?
Studia to idealny czas, by zdobywać doświadczenia. Dobrą inwestycją są praktyki, staże, wolontariat, udział w wymianie zagranicznej czy działalność charytatywna. Wszystko to może wzbogacić i wyróżnić Twoje CV spośród innych, gdyż pokazuje otwartość i chęć rozwoju. Warto poszukać ofert praktyk w dużych firmach. Wiele z nich dostrzega potencjał drzemiący w zaangażowanych i kreatywnych studentach. Jeśli chcesz się rozwijać i być jeszcze bardziej atrakcyjny dla pracodawców, nieustannie podnoś swoje kwalifikacje (kursy, szkolenia).
Znajomość rynku pracy
Już w czasie studiów powinieneś poznać lokalny rynek pracy. Dowiedz się, jakich kandydatów szukają pracodawcy, jakie są ich wymagania i czego jeszcze musisz się nauczyć. Dobrym pomysłem jest korzystanie z baz uczelnianych biur kariery, portali i targów pracy. W ten sposób dowiesz się, kogo potrzebują firmy i jak przebiega proces rekrutacji. Nie bój się odbywania staży. Jako osoba, która zna zwyczaje firmy i jej strukturę, z pewnością otrzymasz propozycję pracy, jeśli pojawi się wakat. Zdobyte doświadczenie może zostać docenione także przez innego pracodawcę.
Znalezienie pierwszej pracy nie jest łatwe, ale skupienie się na tym, by być do niej dobrze przygotowanym, to już połowa sukcesu. Start na rynku pracy będzie łatwiejszy.
Dodaj komentarz