Choć firmy produkcyjne kojarzą się studentom z dorabianiem przy taśmie, to wysoko wykwalifikowani pracownicy mogą w nich znaleźć szansę na rozwój zawodowy, atrakcyjne zarobki i pasjonujące wyzwania. Jeśli więc masz zmysł techniczny i marzysz o nadzorowaniu procesów produkcyjnych, rozpocznij studia na kierunku Zarządzanie i inżynieria produkcji. 

Czego nauczysz się podczas studiów?

Współczesne fabryki pracują w oparciu o zaawansowane procesy technologiczne, a do wytworzenia materiałów stosowane są niejednokrotnie w pełni zautomatyzowane sprzęty oraz specjalistyczne roboty. Aby móc skutecznie kierować procesami produkcyjnymi niezbędna jest więc wiedza techniczna, która dotyczy m.in. eksploatacji maszyn i urządzeń elektrycznych oraz wdrażania działań związanych z przygotowaniem nowego wyrobu. To jednak nie wszystko. Jeżeli wiążesz swoją przyszłość ze stanowiskiem kierowniczym w fabryce, potrzebna będzie Ci także wiedza z zakresu zarządzania produkcją i placówkami projektowymi oraz kierowaniem zasobami ludzkimi. Program studiów na kierunku Zarządzanie i inżynieria produkcji nie bez powodu łączy więc zarówno przedmioty związane z obsługą nowoczesnych technologii, jak i ćwiczenia oraz wykłady z algebry i analizy matematycznej, informatyki, ekonomiki, rachunkowości finansowej, marketingu czy języka obcego. Dzięki temu absolwenci posiadają kompleksową wiedzę, która umożliwia im podjęcie pracy na stanowisku kierowniczym w firmie produkcyjnej.

Jaką specjalność wybrać?

Oprócz przedmiotów obowiązkowych każdy student może także wybrać specjalność zgodną z jego planami zawodowymi. Niektóre uczelnie umożliwiają poszerzenie wiedzy m.in. w zakresie inżynierii procesów produkcyjnych, informatycznych systemów zarządzania oraz systemów CAD i CAM. Inne szkoły wyższe różnicują specjalności w zależności od branży, którą zainteresowany jest student i proponują zajęcia z bloków: inżynierii bioproduktów, inżynierii ochrony środowiska, a także inżynierii produktów chemicznych i żywnościowych. Zanim więc złożysz papiery na studia, zastanów się, która uczelnia oferuje specjalności zbieżne z Twoimi zainteresowaniami.

Zobacz również  Dlaczego warto studiować turystykę i rekreację?

Po ukończeniu Zarządzania i inżynierii produkcji zostaniesz wykwalifikowanym specjalistą, który może szukać zatrudnienia zarówno w międzynarodowych koncernach produkcyjnych, jak i lokalnych fabrykach oraz działach produkcji. Absolwenci tego kierunku zostają najczęściej menedżerami produkcji, specjalistami ds. jakości, koordynatorami procesu produkcyjnego lub planistami. Jeżeli marzy Ci się praca w jednym z tych zawodów, nie zwlekaj i już dziś zacznij przygotowywać się do podjęcia studiów.