W obecnych czasach coraz więcej osób decyduje się na zakup swojego własnego mieszkania. W sprzedaży można znaleźć bardzo wiele lokali mieszkalnych, które różnią się między sobą wieloma aspektami. Wśród nich można przede wszystkim wymienić sposób zakupu, ponieważ mieszkanie można kupić zarówno z rynku pierwotnego, jak i rynku wtórnego. Warto dowiedzieć się na ten temat nieco więcej.

Istniejące różnice

Z całą pewnością można stwierdzić, że rynek pierwotny oraz rynek wtórny bardzo się od siebie różnią. Mieszkania z rynku pierwotnego są świeżo wybudowane przez dewelopera, dlatego bardzo często charakteryzują się wysokimi parametrami jakościowymi. Natomiast mieszkania z rynku wtórnego to lokale mieszkalne używane, w których bardzo często wymagane jest wykonanie remontu lub odświeżenia. Oba rozwiązania mają zarówno swoje wady, jak i zalety. Warto je poznać.

Zalety rynku pierwotnego

Wybór mieszkania z rynku pierwotnego z całą pewnością będzie bardzo korzystnym rozwiązaniem dla wielu osób. W szczególności sprawdzi się ono w przypadku osób, które kupują swoje pierwsze mieszkanie. Przede wszystkim na lokale mieszkalne z rynku pierwotnego deweloper udziela aż 5 letniej gwarancji. Jest to dłuższy czas niż w przypadku rynku wtórnego. Oprócz tego jest to mieszkanie w pełni nowe, które można urządzić w sposób przez siebie wybrany, na czym szczególnie zależy wielu osobom. Wśród polecanych lokali można przede wszystkim wymienić mieszkania deweloperskie Wrocław Śródmieście, które są wykonane na najwyższym poziomie jakościowym. Dzięki temu nie są w nich wymagane żadne poprawki czy też prace remontowe. Warto na to zwrócić swoją szczególną uwagę. Dodatkowo bardzo istotną kwestią w przypadku mieszkania jest również wysokość czynszu, który się płaci co miesiąc. Zazwyczaj w przypadku lokali mieszkalnych z rynku pierwotnego jest on niższy niż mieszkań z rynku wtórnego. Warto na to zwrócić szczególną uwagę.

Zobacz również  Jaki rodzaj faktoringu jest dla Ciebie odpowiedni?

Wady rynku wtórnego

W obecnych czasach mieszkanie można kupić również z rynku wtórnego, jednak nie jest to rozwiązanie chętnie wykorzystywane przez wiele osób. Mieszkania z rynku wtórnego mają wiele wad, nad którymi warto się zastanowić przed podjęciem ostatecznej decyzji o zakupie. Przede wszystkim lokale mieszkalne z rynku wtórnego są już wykończone przez wcześniejszych właścicieli. Jeśli chce się zmienić ten wystrój wnętrz to konieczne jest przeprowadzenie remontu, który jest dużo bardziej kosztowny i czasochłonny niż wykończenie nowego mieszkania. Dlatego wiele osób w obecnych czasach nie decyduje się na takie rozwiązanie. Oprócz tego mieszkania z rynku wtórnego zazwyczaj mają wyższe ceny niż te same lokale z rynku pierwotnego. Jest to związane właśnie z faktem, iż są już one wykończone, ale oprócz tego czas oczekiwania na mieszkanie w tym przypadku znacząco się skraca. Dlatego właściciele zazwyczaj życzą sobie wyższych sum za transakcję sprzedaży. Warto o tym pamiętać podczas podejmowania decyzji związanej z wyborem konkretnego lokalu.