Rozwój oferty kurierskiej w naszym kraju w ostatnich latach nastąpił w sposób bardzo dynamiczny. Systematyczny rozwój sieci autostrad i dróg szybkiego ruchu oraz śmiała ekspansja polskich firm sprawiły, że do walki z wielkimi światowymi graczami jak DHL, UPS, Raben, czy polskimi jak Poczta Polska i InPost zaczęły konkurować nawet mali, lokalni przewoźnicy. Oczywiście wszyscy polscy spedytorzy zastanawiają się, jak naprawdę na ich kondycję i konkurencyjność wpłynie kwestia dyrektywy UE w sprawie pracowników delegowanych, jednak biorąc pod uwagę doskonałą znajomość zagranicznych rynków, elastyczność oraz jakość dostarczanych usług nie powinni się tego obawiać.

Czy zawsze najlepszy kurier musi być drogi?

Jeśli wysyłamy coś cennego, często nie chcemy skorzystać z usług lokalnego taniego kuriera, bojąc się utraty wartości przesyłki lub nawet jej całkowitego zniszczenia. W takich sytuacjach idealne jest ubezpieczenie paczki, które można zakupić za stosunkowo niską cenę nawet u lokalnych przewoźników. Innym sposobem na znalezienie taniego kuriera jest skorzystanie z oferty któregoś z brokerów kurierskich. Strona brokera posiada najczęściej porównywarkę cen różnych operatorów, co pozwoli znaleźć najtańszy i najbezpieczniejszy sposób na nadanie naszej przesyłki. Co ważne – tutaj również często możemy ubezpieczyć naszą przesyłkę.

Zobacz również  Szkolenia z coachingu – musisz trzymać rękę na pulsie

Czy duży spedytor to zawsze droga przesyłka?

Wbrew pozorom największe firmy kurierskie również są w stanie zaproponować niską cenę klientowi nadającemu pojedynczą paczkę. Dużą oszczędnością jest samodzielne dostarczenie przesyłki do punktu odbioru, bez zamawiania usługi odbierania paczki przez kuriera. Oczywiście wiąże się to często z koniecznością wyjazdu na obrzeża miasta, ale można skorzystać z punktów choćby Poczty Polskiej czy lokali usługowo-handlowych pełniących funkcję agencji pocztowych, jak choćby sieć Żabka. Przed nadaniem przesyłki warto sprawdzić również oficjalne strony WWW spedytorów i sprawdzić, czy na konkretną trasę to tam nie znajdziemy najtańszego kuriera.

Tani kurier – ale bez przesady

Jeśli chcemy, by nasza przesyłka bezpiecznie dotarła do odbiorcy, musimy wybrać ofertę, która oprócz gwarancji taniego kuriera zapewni nam także minimum bezpieczeństwa. Wyżej wspomniano już o ubezpieczeniu przesyłki – to jest zawsze warta uwagi opcja, a wysokość kwoty ubezpieczenia możemy wybrać sami. Druga kwestia to oczywiście czas dostawy i niezbędne w tej sytuacji udostępnienie przez operatora adresu URL nadanej paczki. Ważne by został udostępniony zarazem odbiorcy, jak i nadawcy paczki – pozwoli to uniknąć niepotrzebnych nerwów w przypadku nieprzewidzianych sytuacji i pozwoli na czas zareagować.

W sieci znajdziesz wszystko

Najlepszym sposobem na znalezienie taniego i sprawdzonego kuriera to odwiedzenie kilku forów internetowych oraz sięgnięcie do własnych doświadczeń. Jak wspomniano wyżej warto korzystać z mniejszych, lokalnych operatorów, ale konieczne jest przeczytanie najpierw o nich opinii i to najlepiej z kilku źródeł. Nie zapominajmy, że fora internetowe czy portale społecznościowe, to kanały tzw. marketingu szeptanego, który dla niewielkich firm może być jedyną dostępną dla nich formą reklamy, a dla dużych spedytorów dodatkową możliwością prezentowania swoich usług w jak najlepszym świetle.

Zobacz również  Jaką drukarkę wybrać do domu?