Wielu młodych ludzi wciąż uważa, że po ukończeniu studiów (zwłaszcza tych prestiżowych), pracodawcy sami zapukają do ich drzwi, a sukces, także finansowy, jest na wyciągnięcie ręki. Niestety, jest to nieco mylne przekonanie. Studia dają szansę rozwoju, ale sukces zawodowy to efekt ciężkiej pracy studenta. Czy studia są potrzebne?

Czy absolwenci studiów szybko znajdą pracę?

Uczelnie wyższe przygotowują młodych ludzi do wejścia na rynek pracy, gdyż wyposażają ich w niezbędną wiedzę. Nie zostały jednak stworzone po to, by ich absolwenci byli rozchwytywani na rynku pracy. Oczywiście, są i takie sytuacje, zwłaszcza wtedy, kiedy brakuje specjalistów w danej dziedzinie. Obecnie system społeczny jest stabilny i nie ma dużych braków pracowników w żadnym sektorze gospodarki. W związku z tym, wielu świeżo upieczonych magistrów nie może znaleźć pracy.

Wymarzone zajęcie szybko znajdują ci, którzy studia traktowali jako możliwości rozwoju. W tym czasie realizowali staże, projekty zawodowe w firmach i instytucjach, gdzie często proponowano im pracę.

Studia jako czas na rozwój

Podstawowym zadaniem uczelni jest przede wszystkim rozwijanie horyzontów myślowych i wykształcenie w studentach umiejętności samodzielnego uczenia się, pracy w zespole i rozwiązywania problemów. Młody człowiek ma szansę przebywać z wykształconymi, mądrymi ludźmi, z którymi może rozmawiać, przy okazji rozwijając siebie i odnajdując swój potencjał. Renomowane uczelnie preferują takie podejście do procesu dydaktycznego, w którym po informację odsyła się do książek i opracowań. Nacisk zaś kładzie się na to, by pozwalać studentom na rozwijanie własnej osobowości.

Zobacz również  Szkolenie z zarządzania – czego się nauczysz?

Co robić, by studia nie były czasem straconym?

30 godzin zajęć to czas na realizację programu jednego przedmiotu studiów, ale można go poświęcić także na odpowiedzi na pytania. Nie bójmy się pytać, to nasz czas. Dobry student musi pamiętać, że na zajęciach dostaje tylko impuls do własnych poszukiwań. Jakkolwiek to zabrzmi, sami decydujemy o tym, co zrobimy z naszym potencjałem. W czasie studiów trzeba skupić się na własnym rozwoju. Warto zastanowić się nad założeniem koła naukowego lub organizacji studenckiej, by móc zrobić coś ciekawego w większej grupie ludzi, choćby zrealizować interesujący projekt. Należy pamiętać, iż inwestycja w proces edukacji zawsze się zwraca. Czas poświęcony na naukę, rozwój, pracę, czytanie i poznawanie czegoś nowego to zawsze dobry czas, który przybliża nas do sukcesu, jakim jest pełne pasji życie. Programy praktyk, staże, wyjazdy zagraniczne to bardzo dobra okazja do rozwinięcia swoich kompetencji i sprawdzenia się w innym środowisku.

Studia to ważny czas w życiu człowieka. Za kilka lat pewnie nie będziemy pamiętać wszystkich towarzyskich spotkań, ale z pewnością ślad zostawią w nas chwile spędzone na nauce, ważnych rozmowach i poszerzaniu horyzontów. Warto prawdziwie studiować, by później móc cieszyć się zawodowym sukcesem.