Wybór oleju silnikowego to niezwykle istotna sprawa. Ważna jest zarówno jego jakość, jak i regularność wymiany. Nie każdy olej będzie pasować do każdego silnika, dlatego należy stosować się ściśle do wytycznych producenta pojazdu. Czym się kierować podczas wyboru oleju silnikowego?

Kiedy należy zmienić olej w samochodzie?

Olej silnikowy należy wymieniać regularnie po przejechaniu określonej liczby kilometrów. W samochodach, które są eksploatowane na długich dystansach, olej silnikowy należy wymienić po przejechaniu około 15-20 tysięcy kilometrów. Osoby jeżdżące na krótszych dystansach powinny kontrolować jego stan co 10-15 tysięcy kilometrów. Ważne jest to, aby nie decydować się na zakup oleju silnikowego niskiej jakości, gdyż wtedy samochód może ulec uszkodzeniu.

Jaki olej silnikowy wybrać?

Oleje silnikowe do samochodów są oznaczone różnymi symbolami, dlatego możemy w szybki i prosty sposób rozszyfrować, który olej będzie kompatybilny z naszym pojazdem. Wystarczy wziąć pod uwagę instrukcję obsługi naszego samochodu, można też udać się do mechanika, który pomoże nam w wyborze odpowiedniego produktu. Dlaczego wybór oleju silnikowego jest tak ważny? Bo od niego w dużej mierze zależy, jak będzie pracował nasz samochód. Jeżeli olej nie będzie wymieniany na czas, poszczególne elementy silnika nie będą mieć tarcia, co może przyczynić się do uszkodzenia auta. To dlatego warto dbać o samochód niezależnie od tego, czy jest on wysłużony, czy nowy. Warto mieć na uwadze również to, że gdy wlejemy do samochodu będącego na gwarancji nieodpowiedni olej, to możemy ją stracić.

Zobacz również  Frazy long tail - co to jest?

Na pewno na oleju samochodowym nie ma sensu przesadnie oszczędzać, gdyż możemy doprowadzić do uszkodzenia pojazdu.

Gdzie kupić olej do samochodu?

Możliwości jest obecnie wiele, bo możemy zdecydować się na odwiedzenie sklepu stacjonarnego oferującego oleje, smary, części samochodowe. Dobrym wyborem może okazać się także przejrzenie sklepów online, gdzie możemy liczyć zazwyczaj na niskie, konkurencyjne ceny. Taniej na pewno będzie także na aukcjach internetowych, chociaż w tym przypadku oczywiście warto zachować ostrożność. Niestety można spotkać nieuczciwych sprzedawców, którzy nie sprzedają dobrego, wysokiej jakości oleju.

Jak wybrać dobry olej? Po pierwsze, należy sprawdzić normy producenta samochodu. Są to specyficzne wymagania dotyczące klasy oleju, jego lepkości itp. Po drugie, trzeba znaleźć informację o wymaganej klasie oleju, a także dopasować odpowiednią lepkość produkty. Obecnie wcale nie jest to trudne zadanie, a jeżeli nie mamy pewności co do rodzaju oleju silnikowego do samochodu, zawsze można doradzić się mechanika samochodowego lub zapoznać się z informacjami w internecie. Pamiętajmy, że na oleju nigdy nie warto przesadnie oszczędzać, gdyż szybko może się to na nas zemścić i nasz samochód pójdzie na warsztat, a my poniesiemy wysokie koszty naprawy. Stosując się do zaleceń producenta w zakresie oleju silnikowego sprawimy, że nasze auto bez wątpienia długo posłuży.

Zobacz również  Czym różni się audyt on site od audytu off-site?