Papier to nieodzowny element codzienności. Wszak jest on używany w postaci kartek zeszytów, kartonowych pudełek, chusteczek higienicznych czy pieniędzy. W szerokiej ofercie sprzedaży dostępny jest papier biurowy, który cechuje się unikalnymi właściwościami oraz zróżnicowanym przeznaczeniem.

Czym jest papier?

Papier to w rzeczywistości włókna pochodzenia organicznego, które poddawane są określonym procesom, w tym pilśnieniu, prasowaniu, suszeniu oraz gładzeniu. Do produkcji papieru zwykle wykorzystywane są włókna celulozy. Może on być jednak produkowany z lnu, bawełny czy słomy. W tym jednak przypadku produkcja papieru wymaga dodania wypełniaczy organicznych, w tym między innymi skrobi ziemniaczanej, talku, kredy. Nie można również zapominać o tym, że cennym i ekologicznym źródłem papieru jest wykorzystywana powtórnie makulatura.

Jakie są dostępne w sprzedaży rodzaje wyrobów papierniczych?

W zależności od rodzaju oraz przeznaczenia papieru jego gramatura zwykle mieści się w przedziale od 28 do 160 g/m2. Poza typowym papierem wyróżnia się również bibułkę, której gramatura nie przekracza 28 g/m2, bibułę o gramaturze od 65 do 250 g/m2, karton o gramaturze od 160 do 315 g/m2 oraz tekturę, której gramatura przewyższa 315 g/m2.

Jakie są dostępne w sprzedaży rodzaje papieru?

Podczas produkcji oraz obróbki papieru uzyskuje się bardzo szeroki wachlarz wyrobów. Poszczególne produkty papiernicze mogą się zatem różnić wspomnianą gramaturą, przejrzystością, barwą oraz określonymi właściwościami, które wykorzystywane są określony sposób. Zwykły papier do pisania cechuje się gramaturą od 60 do 140 g/m2. Papier zeszytowy jest w tym przypadku bardziej satynowy, a jego gramatura wynosi około 65 g/m2. Typowy i popularny papier biurowy cechuje się bardziej żółtym odcieniem oraz gramaturą 60 g/m2. Na rynku dostępny jest również papier fotograficzny, który może być matowy lub błyszczący, papier książkowy i cechujący się wyższą gramaturą papier okładkowy. Papier może być również powlekany warstwą kleju lub białym barwnikiem wymieszanym z klejem. Wówczas jest to tak zwany papier kredowy. Struktura papieru może być ściśle związana z określoną funkcją i tym przypadku można wyróżnić papier gazetowy, ilustracyjny, pokryty tuszem papier kalkujący czy papier pergaminowy. Papier pergaminowy jest odporny na tłuszcz oraz wodę dlatego z powodzeniem może być wykorzystywany jako forma opakowań.
Nie można również zapominać o papierze wartościowym, który wykorzystywany jest między inny podczas druku znaczków pocztowych.

Zobacz również  Co to jest branża automotive?

Jaki papier biurowy powinien znaleźć się w każdym biurze?

W każdym biurze powinien się znaleźć papier biurowy przeznaczony do ksero. Tego typu podstawowy papier na gramaturę od 70 do 80 g/m2 i może być z powodzeniem wykorzystywany w przypadku większości urządzeń drukujących i kopiujących. Natomiast bardziej sztywny papier o gramaturze przekraczającej 200 g/m2 cechuje się białym odcieniem i może być wykorzystywany do wydruków okazjonalnych. Żadne biuro nie obędzie się również bez papieru biurowego kolorowego. Jest on dostępny w wielu kolorach i wymiarach, dzięki czemu znalezienie produktu zgodnego z indywidualnymi potrzebami zwykle nie stanowi problemu. W sprzedaży dostępny jest również papier biurowy do ksero w rolkach. Jest to nowoczesny produkt bezdrzewny, który cechuje się dużym stopniem białości.