Plecak, zeszyty, podręczniki i piórnik to tylko nieliczne przedmioty potrzebne na co dzień uczniom szkoły podstawowej. Artykuły szkolne, których nie może zabraknąć w tornistrze, zmieniają się wraz z wiekiem dziecka oraz pojawianiem się nowych przedmiotów w planie lekcji. O czym należy pamiętać podczas kompletowania niezbędnych przyborów?

Bajkowy plecak pierwszoklasisty

Dzieci, które dopiero zaczynają chodzić do szkoły korzystają głównie z artykułów służących do rysowania i malowania. Jeżeli więc Twój maluch dopiero rozpoczyna przygodę z edukacją, w jego tornistrze powinien znaleźć się blok rysunkowy, akwarelki, pędzelki i pisaki, a także piórnik wyposażony w linijkę, ołówek, gumkę do mazania oraz długopis lub pióro. Artykuły szkolne małego dziecka nie muszą być specjalistyczne – ważne by swoim wyglądem zachęcały ucznia do ich wykorzystania. Producenci doskonale o tym wiedzą, dlatego od wielu lat śledzą najnowsze trendy w branży. Co roku na piórnikach, plecakach, zeszytach oraz innych przyborach pojawiają się więc postaci z bajek, bohaterowie najmodniejszych w danym sezonie bajek oraz nadruki nawiązujące do sylwetek pojazdów, lalek bądź zwierząt. Wybór artykułów szkolnych jest tak duży, że łatwo ulec pokusie i kupić niepotrzebne przedmioty, np. zestaw z cyrklem, który przyda się starszemu uczniowi. Gdy skompletujesz już wszystkie artykuły, zwróć uwagę na to, by plecak był lekki i odpowiednio wyprofilowany, pomoże to uniknąć powstania wad postawy, które rozwijają się nawet u pierwszoklasistów.

Zobacz również  Dla kogo studia podyplomowe?

A co dla starszego ucznia?

Zakończenie trzeciej klasy podstawówki to dla ucznia duża zmiana. Od kolejnego roku szkolnego do jego rozkładu zajęć dojdą nowe przedmioty, pojawią się też nauczyciele, których wcześniej jedynie mijał na korytarzu. Nowa sytuacja wpływa także na zawartość plecaka, w którym pojawiać się teraz będzie więcej podręczników i zestawów ćwiczeń, a mniej przyborów do malowania. Konieczna jest więc zmiana tornistra na większy model, w którym ciężar rozłoży się równomiernie. W nowym plecaku powinien się pojawić zestaw linijek pomocnych w nauce geometrii oraz cyrkiel, a także piórnik z długopisami, flamastrami, ołówkiem, gumką i korektorem. Nie może też zabraknąć zeszytów w linie i w kratkę.

Artykuły szkolne dla starszych uczniów są nadal kolorowe, lecz rzadziej pojawiają się na nich bohaterowie bajek. Obok postaci z filmów modne zaczynają być także abstrakcyjne wzory. Dotyczy to zarówno plecaka, jak i piórnika oraz nadruków na zeszytach. Warto skonsultować z uczniem wygląd poszczególnych przedmiotów, aby korzystanie z nich było dla niego przyjemnością, a nie przykrym obowiązkiem.

Szkoła podstawowa to czas, w którym zawartość tornistra jest dla dzieci bardzo ważna, ponieważ przybory do pisania i malowania nie tylko pełnią przypisaną im funkcję, ale również zastępują pozostawione w domu zabawki. To właśnie dlatego temperówki często naśladują pojazdy a gumki do mazania przypominają bohaterów dziecięcych bajek. Artykuły szkolne dla uczniów z podstawówki mają więc być funkcjonalne oraz ładne, tylko wtedy mogą zachęcić dziecko do nauki.

Zobacz również  Gdzie kupić zeszyty Oxford?