Pośród materiałów biurowych i technicznych od wielu lat niesłabnącą popularnością cieszą się różnego typu markery. To rodzaj pisaków przeznaczonych do zaznaczania określonych miejsc lub ich opisywania w sposób trwały i wygodny. Większość pozytywnych opinii zbierają zwłaszcza markery Edding. To najbardziej wszechstronne produkty, cechujące się wysoką jakością i trwałością wkładów.
Obecnie na rynku można znaleźć wiele różnych rodzajów markerów o zróżnicowanym przeznaczeniu. Dzięki bogactwu kolorów oraz doskonałym własnościom piszącym, są wykorzystywane zarówno do użytku prywatnego i biurowego, jak również na dużą skalę używa się ich w przemyśle i w procesach wytwórczych. Ich cenną zaletą jest wysoka nieprzezroczystość, odpowiednia gęstość pozwalająca na precyzyjne nanoszenie pożądanych napisów i dekoracji. Są trwałe i odporne na czynniki atmosferyczne. Ale zarazem, zależnie od przeznaczenia, łatwo się je usuwa za pomocą odpowiednich środków – począwszy od markerów ścieranych suchą szmatką, poprzez te znikające po przetarciu mokrą gąbką, a na usuwanych preparatami na bazie spirytusu kończąc.
Zastosowanie markerów w przemyśle
Markery sprawdzają się podczas nanoszenia napisów na powierzchnie, po których zwykłe pisaki oraz długopisy nie dają rady pisać, lub wykonane nimi napisy są nietrwałe. Rozmazują się, zmywają lub ścierają, albo blakną pod wpływem czynników otoczenia. W takich przypadkach markery, zwłaszcza markery permanentne mają pole do popisu. Za ich pomocą możliwe jest nanoszenie trwałych napisów na różnorodne powierzchnie – zarówno gładkie, jak i porowate. Gęsta zawartość nie wsiąka w strukturę podłoża, tylko tworzy na jego powierzchni cienką powłokę, która dość szybko wysycha i ulega utwardzeniu. Na przykładzie renomowanej marki oferującej markery Edding można wymienić najpopularniejsze rodzaje zastosowań, ale również bardziej specjalistyczne ich wykorzystanie. Markery Edding stosuje się do opisywania płyt CD oraz innych nośników elektronicznych. Można nimi podpisać telefon, rower albo innych sprzęt sportowy, dzięki czemu uniknie się nieporozumień dotyczących własności danej rzeczy. Markery Edding nadają się do wszelkich gładkich powierzchni, na których zwykłe tusze nie zasychają i zostają niemal natychmiast starte. Przykładowo – można użyć ich do znakowania poszczególnych elementów metalowych czy szklanych w fabrykach oraz montażowniach, aby potem móc połączyć je w całość. Równie dobrze sprawdzają się jednak do nanoszenia trwałych zdobień w trakcie procesu produkcyjnego. Markery Edding występują w bogatej gamie kolorystycznej – włącznie z kolorem złotym, srebrnym oraz oczywiście białym.
Domowe i biurowe zastosowanie markerów
Inne rodzaje markerów Edding wykorzystuje się podczas prezentacji – do pisania po tablicach suchościeralnych. Dla artystów oraz do potrzeb handlowych przeznaczone są markery zawierające tzw. płynną kredę, których zadaniem jest wyraźne pokrycie powierzchni szyby czy szkła. Używa się ich do opisywania witryn. Podobnie jak markery do tablic suchościeralnych, te kredowe można wygodnie zmyć wilgotną szmatką. Dla performerów, trendlanserów oraz artystów handmade przygotowane są markery Edding do zdobienia tkanin. Po naniesieniu tuszu należy jedynie przeprasować materiał gorącym żelazkiem co utrwali pigmenty, zapobiegając ich rozmazaniu i szybkiemu spraniu.
Dodaj komentarz