Wśród polskich studentów coraz większą popularnością cieszą się studia biznesowe. Na fali tej popularności polskie uczelnie podjęły się organizacji kierunków studiów, które dotychczas można było praktykować jedynie za granicą. Do takich popularnych kierunków zalicza się MBA. Czy w Polsce naprawę istnieją uczelnie, które mogą pochwalić się światowym poziomem nauczania? Poszukajmy najlepszych polskich uczelni MBA.

MBA – co to właściwie jest?

MBA to skrót od nazwy „Master of Business Administration”. Taki tytuł uzyskuje się po ukończeniu dwuletnich studiów podyplomowych. Są to studia dla ambitnych osób, ponieważ ich głównym celem jest przygotowanie przyszłych absolwentów do zajmowania stanowisk kierowniczych i menadżerskich. Uczestnicy studiów MBA są przygotowywani do tego, by skutecznie działać na rynku krajowym i zagranicznym.

Program studiów Master of Business Administration jest bardzo rozległy. Dotyczy takich dziedzin jak: finanse, księgowość, marketing, prawo, wykorzystanie systemów informacji, zarządzanie przedsiębiorstwem, zarządzanie zasobami ludzkimi.

W czasie studiów podyplomowych na tym kierunku akcentuje się umiejętności praktyczne, stąd też wiele czasu poświęca się na zagadnienia z zakresu ekonomii i analizy ilościowej, techniki prowadzenia negocjacji i podejmowania decyzji.

Zobacz również  Jakie kursy i szkolenia gwarantują pracę?

Gdzie studiować Master of Business Administration?

Pierwsze tego typu studia zaczęły być organizowane w Stanach Zjednoczonych w latach 50. ubiegłego wieku. Obecnie kierunek ten można studiować niemal we wszystkich krajach świata, a wybierając miejsce odbywania studiów warto kierować się prestiżem danej uczelni. Najbardziej znane i szanowane uczelnie z kierunkiem MBA znajdują się w Stanach Zjednoczonych – Harvard Business School lub Stanford Graduate School of Business. Koszt studiów na zagranicznej uczelni jest ogromny – szacuje się, że samo czesne za dwuletnią naukę na Harvardzie kosztuje około 200 tys. dolarów. Są to astronomiczne kwoty.

Czy mamy czym chwalić się w Polsce?

W Polsce, tak jak w innych rozwijających się państwach, możemy wyróżnić kilka uczelni, które utrzymują światowy poziom nauczania na kierunku Master of Business Administration. I jak się okazuje – wcale nie jesteśmy na szarym końcu. W marcowym badaniu Best Masters 2017 w zestawieniu tym uwzględniono aż 11 programów studiów MBA: Executive MBA, zaocznych MBA i Full-time MBA, które można odbyć w Polsce, a aż 2 z nich uplasowały się w dziesiątce najlepszych na świecie.

Najwięcej punktów uzyskał Uniwersytet Warszawski, który zajął pierwsze miejsce wśród programów Full-time MBA, a drugie wśród programów Executive MBA i zaocznych MBA. Drugim wysoko cenionym w Polsce kierunkiem jest European MBA na Akademii Leona Koźmińskiego – uczelnia uzyskała czwarte miejsce wśród programów Full-time MBA i jedenaste wśród Executive MBA oraz zaocznych MBA. Od niedawna warszawska SGH posiada uprawnienia do nauczania w zakresie Master of Business Administration – tu otwarto trzy specjalności, które pozwoliły na uplasowanie się uczelni na czwartym miejscu ogólnego rankingu. Liczącą się szkołą, która uzyskała piętnaste miejsce w ogólnym rankingu uczelni posiadających kierunek MBA jest Szkoła Biznesu Politechniki Warszawskiej – posiada ona program Executive MBA. Prócz szkół warszawskich w rankingu znalazła się Politechnika Gdańska. Jak zatem widać – jest w czym wybierać!

Zobacz również  Zalety i wady studiowania dziennego