Z pewnością każdy słyszał o Unii Metropolii Polskich. Jednak gdyby większości osobom byłoby dane wyjaśnić tę inicjatywę, to sporo z nich miałoby problem i to niemały. Warto poszerzyć wiedzę na ten temat.  

Co to takiego? 

Unia Metropolii Polskich powstała w roku 1990 z inicjatywy prezydenta miasta stołecznego Warszawy. Cel był jeden – partnerstwo stolicy Rzeczypospolitej z innymi dużymi miastami Polski, aby umocnić pozycję Polski w Europie, a także na świecie. 

Warto także wspomnieć, że trzy lata po powstaniu forma Unii Metropolii Polskich przeistoczyła się w formę fundacji. W Radzie zasiadają prezydenci 12 miast centralnych metropolii. Rada składa się z zarządu, w którym znajduje się sześć osób. Jest to między innymi prezes, skarbnik, a także sekretarz. Jakie miasta należą do Unii Metropolii Polskich? Jest to Wrocław, Warszawa, Szczecin, Rzeszów, Poznań, Łódź, Lublin, Kraków, Katowice, Gdańsk, Bydgoszcz oraz Białystok. 

Przewodniczącym w UMP jest Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy Rafał Trzaskowski. Z kolei Prezesem Zarządu jest Tadeusz Truskolaski – Prezydent Miasta Białegostoku. (https://metropolie.pl/)

Jakie są cele Unii Metropolii Polskich? 

Aby zrozumieć Unię Metropolii Polskich, warto zapoznać się z jej celami. Pierwszy z nich to promocja inicjatyw oraz działań, które są związane z tworzeniem, a także z funkcjonowaniem regionalnych oraz lokalnych struktur. Najważniejsze są te powstające na metropolitalnych obszarach. 

Zobacz również  Jakie sprawy pomoże Ci rozwiązać prywatny detektyw?

Kolejny cel to wspieranie rozwoju samorządności gospodarczej oraz terytorialnej. Nie bez znaczenia dla Unii Metropolii Polskich jest wspólne rozwiązywanie dosyć specyficznych problemów wielkich miast. 

W statucie nie brakuje także współpracy z organami państwa, a także z różnego rodzaju organizacjami. Mowa zarówno o organizacjach ogólnopolskich, zagranicznych, a także międzynarodowych. Dzięki nim zwiększy się rola metropolii w integracji europejskiej, a także w państwie. 

Sprawy bieżące 

Pomimo tego, że Unia Metropolii Polskich ma w swoim statucie jasne misje i cele, to nie zapomina o aktualnych sprawach, które dzieją się w Polsce, w Europie, a także na świecie. Jedną z ważniejszych obecnie spraw dla Unii Metropolii Polskich jest temat zbliżających się wyborów samorządowych. Przedstawiciele Unii Metropolii Polskich są już po Spotkaniu Samorządowym. Podczas tej dyskusji poruszono aktualną sytuację w kraju, która jest niezwykle dynamiczna w ostatnim okresie, a także zbliżające się wielkimi krokami wybory. Nie zabrakło także podczas dyskusji omówienia udanych projektów, a także wymiana doświadczeń. Każde spotkanie, dyskusja, a także powstające pomysły mają na celu jedno. O co chodzi? Chodzi o skuteczniejszą służbę mieszkańcom. 

Pomysł powstania Unii Metropolii Polskich był naprawdę świetny. Z każdym krokiem można obserwować, jakie pozytywne skutki niesie za sobą funkcjonowanie tej fundacji. Najważniejsze jest to, że zyskują na tym przede wszystkim mieszkańcy naszego kraju. 

Zobacz również  Papier biurowy - jaki rodzaj wybrać dla różnego przeznaczenia?