Sytuacja na rynku pracy jest specyficzna, gdyż coraz mniej jest wykształconych fachowców, a coraz więcej osób z wyższym wykształceniem. W związku z tym dyplom wyższych studiów nie wystarcza, by zdobyć upragnioną pracę – warto jednak jej poszukać, by przekonać się, co lubimy i w czym czujemy się dobrze. Kiedy już będziemy wiedzieć, zapiszmy się na studia podyplomowe, które są inwestycją w siebie.
Jak wybrać studia podyplomowe i kiedy na nie pójść?
Ścieżkę kariery zawodowej warto dobrze zaplanować, by podejmować działania, które przybliżą nas do wymarzonego celu. Ten również trzeba dobrze odkreślić, by móc do niego dążyć – bez tego trudno będzie podejmować działania. Jeśli nie potrafimy rozpoznać swojego potencjału, spotkajmy się z doradcą zawodowym, który obiektywnie oceni sytuację i przedstawi nam wizje rozwoju, zgodne z naszymi oczekiwaniami. Specjalista potrafi ocenić nasze możliwości i umiejętności i na podstawie tego doradzi, co warto zrobić i czy zapisanie się na studia podyplomowe jest dobrym pomysłem.
Jakie studia podyplomowe warto podejmować?
Specjaliści od zarządzenia kadrami i planowania kariery zawodowej twierdzą, że lepiej doskonalić się w jednej dziedzinie i podejmować studia podyplomowe związane z naszym bazowym wykształceniem. W ten sposób zdobędziemy dodatkową wiedzę z obszaru, na którym dobrze się znamy – uzupełnimy swoją wiedzę, a poruszana na zajęciach tematyka nie będzie czymś zupełnie dla nas nowym. Możemy sami też zastanowić się, czego warto się douczyć, by być konkurencyjnym na rynku pracy. Znając tematykę, będziemy wiedzieć, czy jest jakaś rynkowa nisza. A być może podpowie nam to pracodawca? W każdej dziedzinie wiedzy jest wiele odłamów, a chcąc być konkurencyjnym na rynku pracy musimy się wyspecjalizować. Tłumacz może wyspecjalizować się w konkretnych zleceniach, np. dotyczących handlu czy konkretnych urządzeń, prawnik zajmować się sprawami związanymi z działalnością spółek, a nauczyciel założyć szkołę dla bardzo zdolnych uczniów – wszak takich instytucji jest bardzo mało. Jeśli dobrze opanuje wybraną tematykę, stanie się idealnym usługodawcą. Zawsze warto zapisać się na studia podyplomowe, na których będziemy doskonalić kompetencje miękkie, czyli zdolność komunikacji werbalnej i niewerbalnej, asertywność, empatię, umiejętność kooperacji, rozwiązywania problemów czy autoprezentacji. Takie zdolności są przydatne w czasie pracy z ludźmi. Sprawna i dobra komunikacja pozwoli uniknąć konfliktów i ułatwi porozumienie ze współpracownikami.
Dobrze prowadzone studia podyplomowe to doskonała inwestycja w siebie. Nie tylko poszerzymy wiedzę, lecz także nawiążemy nowe i wartościowe znajomości. Nawet doświadczony pracownik nie powinien rezygnować z okazji do nauki.
Dodaj komentarz