Bóle pleców, pogorszenie wzroku i zaburzenia koncentracji to efekty wykonywania pracy biurowej z niezachowaniem podstawowych zasad BHP. Pracownik cierpiący na te dolegliwości stanie się w końcu mniej efektywny i zacznie chętniej sięgać po L4. Ergonomia stanowiska pracy może jednak temu skutecznie zapobiec. Poznaj jej najważniejsze zasady.
Wygoda zwiększa efektywność
Ergonomia znajduje zastosowanie w przypadku każdego stanowiska pracy – dotyczy zarówno pracownika fizycznego, jak i sekretarki. Jej zadaniem jest wskazywanie rozwiązań, które umożliwią pracownikowi pełnienie obowiązków w wygodny sposób, uwzględniający jego psychofizyczne uwarunkowania. Dzięki zastosowaniu się do wskazówek ekspertów ds. BHP nie tylko uchronisz swoich pracowników od zwyrodnień stawów, pogłębiania się wad wzroku i wystąpienia innych dolegliwości zdrowotnych, ale również ograniczysz liczbę wypadków w pracy. Ergonomia stanowiska pracy przyczyni się też do wzrostu zadowolenia Twojego zespołu, który będzie mógł skupić się już tylko na wykonywaniu obowiązków, a nie na bezowocnych próbach przybrania wygodnej pozycji przed komputerem. Zdrowsi i szczęśliwsi pracownicy to mniej zwolnień lekarskich i większa efektywność pracy, co szybko przekłada się na ograniczenie kosztów oraz zwiększenie zysków. Warto zatem sprawdzić, czy stanowiska pracy w Twojej firmie są właściwie dostosowane do potrzeb podwładnych.
Od czego zacząć?
Ergonomia stanowiska pracy biurowej, która jest w Polsce najczęściej wykonywana, zakłada przede wszystkim zachowanie odpowiedniej postawy oraz odległości od urządzeń takich jak monitor czy klawiatura. Kluczowe jest wygodne krzesło, najlepiej o regulowanym siedzisku i oparciu, których wysokość każdy pracownik powinien dopasować do swojego wzrostu. Niektórzy pracodawcy wyposażają stanowiska także w podnóżki, które pozwalają odpocząć stopom, lecz przy ograniczonym budżecie lepiej zainwestuj w dobre biurko. Jego blat powinien być na tyle szeroki, by umożliwić ustawienie monitora, klawiatury, myszki, lampki i artykułów biurowych w odpowiedniej odległości od pracownika. Zbyt wąski blat sprzyja garbieniu się oraz powstawaniu wad wzroku, ponieważ oczy znajdują się zbyt blisko monitora. Pamiętaj, że ekran powinien być zawsze oddalony od głowy o minimum 40 centymetrów. Nie stawiaj go też przodem do okna, ponieważ promienie słońca utrudnią korzystanie z monitora.
Przestrzeganie zasad związanych z ergonomią stanowiska pracy nie jest trudne ani kosztowne, może za to przynieść wiele korzyści. Wiedzą o tym choćby duże korporacje, które dokładają wielu starań, by zwiększyć wygodę swoich pracowników.
Wiele rzeczy poprawiających wygodę pracy można znaleźć w sklepie pasazbiurowy.pl
Dodaj komentarz