Jak się okazuje, to właśnie firmy rodzinne stanowią znaczną większość gospodarki niemal każdego kraju. Ich prowadzenie ma sporo zalet, nie mniej jednak zarządzanie wyżej wspomnianymi niejednokrotnie stanowi twardy orzech do zgryzienia. Powód jest jeden – relacje rodzinne, które mogą być powodem konfliktów. W tym artykule powiemy sobie o kilku wyzwaniach XXI wieku, jakie stoją przed firmami rodzinnymi.

Po pierwsze – zbyt późna sukcesja

Sukcesja to nic innego, jak przekazanie władzy oraz wiedzy odnośnie prowadzenia firmy nowemu pokoleniu. Wyżej wspomniana powinna odbywać się z dużym wyprzedzeniem, ponieważ tylko wtedy zapewni firmie ciągłość działania oraz pozwoli na dalszy rozwój. Specjaliści twierdzą, że sukcesja, która ma zakończyć się powodzeniem powinna trwać nawet kilka lat. W tym okresie niezwykle ważnym jest, aby przygotować nowe pokolenie do objęcia stanowiska. To także czas dla pracowników danego przedsiębiorstwa, w którym mają oni oswoić się z nadchodzącymi zmianami.

Jeżeli sukcesja nie rozpocznie się odpowiednio wcześnie, wówczas może skutkować to pojawieniem się konfliktów w kwestiach przekazania obowiązków, a co za tym idzie również własnością i sposobem zarządzania firmą. Nowy zarządzający, z powodu zbyt dużego natłoku spraw, w które musi się wdrożyć może odczuwać stres i w konsekwencji nie podołać oczekiwaniom właściciela. Kolejna trudność to ta, kiedy nowy właściciel firmy ma problem z wypracowaniem sobie pozycji w oczach pracowników. Dzieje się tak dlatego, że postrzegają go oni przez pryzmat rodziców i do nich porównują. Ponadto nowy menedżer firmy często chce wprowadzić radykalne zmiany jeśli chodzi o sposób zarządzania nią, co w konsekwencji może doprowadzić nawet do jej upadku.

Zobacz również  Rodzaje dokumentów księgowych

Po drugie – wynagrodzenia pracowników

Częstym powodem konfliktów w firmie, są kwestie wynagrodzeń. Jeżeli np. zarobki pracowników będących członkami rodziny zdecydowanie różnią się od wynagrodzeń tych, którzy nie są spokrewnieni z właścicielem, wówczas może doprowadzić to do pogorszenia się atmosfery w pracy. W takim wypadku najlepiej jest wprowadzić system wynagrodzeń, jednolity dla wszystkich pracowników.

Po trzecie – nieumiejętność rozdzielenia sfery prywatnej od zawodowej

Przenoszenie konfliktów z domu do pracy i odwrotnie, może niestety negatywnie wpłynąć na cały zespół. W związku z tym koniecznym jest pozostawanie neutralnym w miejscu pracy i nieokazywanie sobie niechęci, gdyż w konsekwencji przyczyni się to do powstania koalicji wśród pracowników i może podzielić zespół.

Po czwarte – różnica pokoleń

Różnice pokoleniowe to duża trudność, jeśli chodzi o zarządzanie firmą. Bardzo często młode pokolenie chce wprowadzić diametralne zmiany, co rzecz jasna nie podoba się właścicielowi. Przykładem może być chęć zaciągnięcia zobowiązania jakim jest kredyt dla firm rodzinnych – https://nestbank.pl/dla-ciebie-i-rodziny/poradniki/kredyt-dla-firm-rodzinnych-%e2%80%93-czyli-dla-kogo, aby z jego pomocą rozpocząć innowacyjne działania, mające na celu wypromowanie firmy. W takiej sytuacji, najlepszym rozwiązaniem będzie wprowadzenie kompromisu i z jednej strony otworzenie się starszego pokolenia na pomysły nowego, a z drugiej wysłuchanie rad popartych latami doświadczeń przez młode pokolenie.